بایگانی دسته بندی ها: حسن روحانی

عکس های حسن روحانی

زنده باد اخلاق، زنده باد صداقت، زنده باد حقوق شهروندی،

زنده باد اعتدال، زنده باد تدبیر و امید و زنده باد اسلام و ایران

http://ie92.ir/ie92media/2013/04/223x20000_normal_5131f3bfc06b3_aSC090331.jpg

http://ie92.ir/ie92media/2013/04/%D8%B1%D9%88%D8%AD%D8%A7%D9%86%D9%8A%20%D8%AD%D8%B3%D9%861.jpg

نخستین همایش حجت‌الاسلام حسن روحانی در راستای اعلام کاندیداتوری برای انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری با حضور چهره‌های سیاسی کشور، تیم انتخابتی و جمعی از هواداران وی آغاز شد. در این همایش نمایندگانـی از مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی جمعی از نمایندگان ادوار مجلس، وزرای سابق کابینه، استانداران سابق، تعداد کثیری از روحانیون، تعداد زیادی از پزشکان سراسر کشور، عده ای از هنرمندان سرشناس، اساتید دانشگاه، فرهنگیان و زنان فرهیخته، سران اقوام ، نمایندگان مردمی ستاد های کل کشور و جمعی از چهره‌های مطرح در عرصه سیاسی کشور حضور دارند.

http://ie92.ir/ie92media/2013/04/IMAGE6349655087569499712.png

نکته قابل توجه اینکه این همایش با استقبال زیادی از سیاسیون و مردم روبرو شد به گونه‌ای که جمعیت بیش از حد ظرفیت سالن حاضر بودند و عده‌ای به ناچار سرپا ایستاده بودند. همچنین دکتر حسن روحانی در حین سخنرانی خود بارها مورد تشویق حضار قرار گرفت.

http://ie92.ir/ie92media/2013/04/n00023025-b1.jpg

آمده‌ام تا برای نجات اقتصاد و احیای اخلاق دولت «تدبیر و امید» تشکیل دهم و در صورت پیروزی در انتخابات منشور حقوق شهروندی را تدوین خواهم کرد.

http://ie92.ir/ie92media/2013/04/1554-228611.jpg

 آمده‌ام تا برای سربلندی ایران اسلامی و نجات اقتصاد ملی و تعامل سازنده با جهان و احیای اخلاق جامعه دولت تشکیل دهم. گفتمان من نجات اقتصاد، احیای اخلاق و تعامل با جهان و دولت من، دولت راستگویان و درستکاران خواهد بود. ملت ایران در ۲۴ خرداد به فرمان رهبری حماسه سیاسی خواهد آفرید و دولت «تدبیر و امید» خالق حماسه اقتصادی خواهد بود. کاندیدای ریاست جمهوری یازدهم سخنان خود را با زنده باد اخلاق، زنده باد صداقت، زنده باد حقوق شهروندی، زنده باد اعتدال، زنده باد تدبیر و امید و زنده باد اسلام و ایران پایان داد.

http://ie92.ir/ie92media/2013/04/5518_2311.jpg

http://ie92.ir/ie92media/2013/04/188599_2191.jpg

تحریم یا تدبیر؛ «بلا» کدام است؟

حسن روحانی، مذاکره کننده سابق هسته ای ایران روز پنجشنبه به طور رسمی کاندیداتوری خود را برای انتخابات ریاست جمهوری ایران اعلام کرد، پس از اعلام رسمی این خبر موج هجمه ها علیه او نیز شدت گرفت. ار روزنامه جوان تا نویسنده سرویس سیاسی کیهان، از حضور روحانی ابراز نگرانی کرده اند. نقطه عطف این انتقادات جایی بود که بیان شد: «امیدوارم بلایی که «روحانی» بر سر حقوق هسته‌ای ملت ایران آورد بر سر سایر حقوق مردم نیاورد».


بخشی از این هجمه ها را می توان به دلیل آن دانست که روحانی ، رییس تیم مذاکره کننده هسته ای در زمان محمد خاتمی بوده است، گوآنکه او با حکم رهبر معظم انقلاب به عنوان نماینده ایشان در شورای عالی امنیت ملی انتخاب شد، اما صرف ریاست تیم مذاکره کننده هسته ای در دوران سید محمد خاتمی، بهانه ای برای تاختن به او می تواند باشد!

از سوی دیگر شاید تبلیغات گسترده ی دولت بر روی مسئله هسته ای و اینکه مدعی اند آغاز فعالیت هسته ای شدن کشور از زمان آغاز بکار دولت نهم بوده است ، دلیلی دیگر باشد برای انتقادات تند علیه حسن روحانی.

این در حالی است که مقام معظم رهبری در ۲۴ مرداد۸۴ که  تیم روحانی پرونده را داد، فرمودند: تیم هسته‌ای ما در خط مقدم مبارزه با دشمن بوده است و تعبیری که از مدیریت آقای روحانی داشتند  “مدیریت پخته و عاقلانه” بود.

تبیین و تحلیل هر یک از رخدادهای پیش آمده در قضیه هسته ای ایران نیاز به زمان طولانی دارد اما اندک توجه به اقدامات انجام گرفته می تواند میزان توفیق مدیران این بخش در بحران های مرتبط را نمایش دهد.

مرور وضعیت هسته ای شدن ایران و ارزیابی نتایج مثبت و منفی آن درس های بزرگی در خود دارد که فرهیختگان ، اندیشمندان و کارشناسان باید با دقت و تامل بیشتر در آن بنگرند و این موضوع اساسی که در تصمیم گیری ها  در سطح ملی و کلان کشور تاثیر گذار است را نه با دید جناحی که با یک تفکر ملی مورد واکاوی قرار دهند.

با توجه به اینکه بحث در خصوص مسئله هسته ای نیاز به داشتن تخصص، سیاست، توجه به امنیت ملی و انصاف دارد ، لذا در اینجا به اختصار به ذکر چند نکته می پردازیم که سیاستهای حسن روحانی در زمان تصدی دبیری شورای عالی امنیت ملی چه نتایجی به دنبال داشته و آیا اساساً می توان این اقدامات را «بلا» نامید؟

قصد این نوشتار حمایت از جناب روحانی یا سیاست های آن دوران نیست، بلکه مقایسه و بررسی نسبی سیاست های دو دوره ی اخیر است که احتمال بازگشت به آن دوران، خواب را بر برخی حرام کرده است!

آنچه در پی می آید برخی از دستاوردهایی است که در زمان ۲۲ ماه حضور حسن روحانی در شورای عالی امنیت ملی بدست آمده و تذکری است به برخی دوستان که مبدأ تاریخ را از زمان روی کارآمدن خود می دانند و گویی هسته و اتم هم در همین زمان کشف شده اند، چه اینکه توسط یک دانش آموز و با امکانات یک بقالی شد!:

اول/ جلو گیری از بروز تقابل نظامی با غرب  :

در زمان مدیریت روحانی بر شورای عالی امنیت ملی ، کارهای بسیار مهمی برای منافع ملی و امنیت کشور انجام شد. رویکرد دولت خاتمی بنا بر اعتمادسازی و تنش‌زدایی شکل گرفت ولو به قیمت کند شدن پروژه هسته‌ای ایران که مقصود متوقف نشدن پروژه بود. به عبارتی کاهش سرعت همراه با کاهش تنش‌ها و اعتمادسازی که هزینه‌های سیاسی بالایی را در سطح آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل به بار نیاورد.

آنچه از شواهد در آن زمان بر می آمد این بود که آمریکا مشغول آماده کردن خود برای حمله نظامی به ایران است ، گواه این ادعا هم افرادی مانند محمد البرداعی و یوشکا فیشر (وزیر خارجه وقت آلمان) و جک استروا (وزیر امور خارجه وقت انگلیس) که در خاطراتشان آورده اند و به صراحت بیان داشتند که آمریکایی ها در آن زمان مصمم به حمله به ایران بودند.

آمریکاییها می‌خواستند پس از حمله به عراق، به ایران حمله کنند و بهانه آنها هم برنامه هسته ای بود که تدبیر تیم مذاکره کننده روحانی این بهانه را از دست آمریکا گرفت و ازارسال پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت جلوگیری شد.

آقای روحانی خود در خصوص ادعاهایی که درمورد مسائل مربوط به قرارداد سعدآباد بیان می شود، گفته است: “در شهریور ۱۳۸۲ قطعنامه‌ای علیه ایران با اتفاق آرا در شورای حکام آژانس صادر شد که حاوی یک ضرب‌الاجل پنجاه روزه به ایران بود. یادمان نرود آن قطعنامه در شرایطی تصویب شد که آمریکا در حرکتی ضربتی، افغانستان و عراق را اشغال کرده بود و سناتورهای آمریکایی با غرور و سرمستی تمام به صراحت تاکید می‌کردند نوبت به ایران رسیده است. در همان مقطع، وزرای خارجه سه کشور اروپایی در تاریخ ۱۵/۵/ ۸۲ در نامه‌ای به وزیر خارجه ایران خواستار توقف فعالیت‌های هسته‌ای ایران شدند و یک روز بعد یعنی در تاریخ ۱۶/۵/۸۲ نیز وزیر خارجه روسیه در نامه‌ای به جمهوری اسلامی همان درخواست را تکرار کرد. در شرایطی که آمریکا و اسرائیل به دنبال کشاندن ایران به شورای امنیت بودند و می‌کوشیدند پرونده هسته‌ای را امنیتی کنند و در حالی که شمارش معکوس محافل صهیونیست برای حمله به ایران آغاز شده و نوعی اجماع بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی شکل گرفته بود؛ نظام تصمیم گرفت اجماع جهانی را بشکند وآمریکا و اسرائیل را منزوی کند.”

دوم/ شکست آمریکا در اقدامات ضد ایرانی خود در آژانس:

دولت آمریکا در تلاش گسترده ای قصد داشت پرونده ایران را از آژانس به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دهد. علت اصلی این امر هم قدرتمندی آمریکا در شورای امنیت بود.
ایران هم در شورای حکام حضور فعال داشت و دارد اما در شورای امنیت خیر. همین یکی از دلایلی است که لزوم فعالیت گسترده دیپلماسی ایران در آژانس را نمایان می کند تا در تقابل با اقدامات آمریکا بتواند موازنه ی قدرت لازم را ایجاد کند.

در دوره آقای خاتمی دیپلماسی فعال، تدبیر و تلاش تیم هسته ای از ارجاع پرونده ایران به شورای جلوگیری کرد و تلاش های آمریکا و رژیم صهیونیستی در تقابل با تهران برای ارجاع پرونده به شورای امنیت تحقق نیافت .البته آن زمان هم عده‌ای در برخی روزنامه‌ها، این خبر را بلوف سیاسی می‌دانستند و نوشتند که تیم هسته‌ای روحانی مرعوب و خائن هستند.

سوم/ جلوگیری از ضایع شدن حق هسته ای ایران:

روحانی و مجموعه تحت امرش  همزمان با اعتمادسازی، تثبیت حقوق ایران، کاستن فشارهای بین‌المللی، ایجاد شکاف در کشورهای غربی و مقابله با ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت،  توانست چرخه سوخت هسته ای را تکمیل کرده و پیشرفت‌های قابل توجهی را بدست آورد.
در دوره خاتمی و روحانی قراردادهایی به امضاء رسید که ۱-  تعلیق غنی سازی غیرالزامی-غیر حقوقی شد،۲- تعلیق امری صرفا داوطلبانه و برای اعتماد سازی و صرفا برای دوره مذاکره تعیین شد.

اما متاسفانه در دولت نهم، با ارجاع پرونده به شورای امنیت،این شورا بعنوان عالیترین مرجع امنیتی-حقوقی-سیاسی بین الملل،ایران را از حق غنی سازی برای مدت نامعلومی محروم کرد.

با ارجاع به شورای امنیت، قطعنامه هایی تصویب شد که به موجب آن، تعلیق غنی سازی ایران یک وظیفه اجباری-الزامی-قانونی شد آن هم برای مدت نامعلوم.طبق مقررات جهانی، مصوبات شورای امنیت بالاتر از همه معاهدات جهانی از جمله معاهده ان پی تی است.طبق ان پی تی ایران حق غنی سازی دارد اما طبق مصوبات شورای امنیت باید غنی سازی تعلیق گردد.مصوبه شورای امنیت سازمان ملل قاعده آمره و مسلط است.

چهارم/ جلوگیری از تحریم:

تیم خاتمی می دانست اگر پرونده به شورای امنیت برود، تحریم قطعی خواهد بود و لذا با تدبیر و ارائه راه حل های منطقی از بروز منازعه و ارجاع پرونده به شورای امنیت جلوگیری کرد و درنتیجه از تحریم کشور جلوگیری بعمل آورد.
در آغاز دولت نهم و با ارجاع پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت در ژوئیه ۲۰۰۶ قطعنامه ۱۶۹۶  تصویب شد که این قطعنامه خواستار تعلیق غنی‌سازی اورانیوم در ایران بود.  پس از آنهم تحریمهای بین المللی علیه ایران اعمال شد و این امکان را به آمریکا ، غرب و رژیم صهیونیستی داد که تحریمهای یکجانبه فراتر از قطعنامه های شورای امنیت را اعمال کنند.

پنجم/ تامین پیشرفت هسته ای:

محمد البرادعی در اسفند ۸۱ طی مصاحبه‌ای رسماً اعلام کرد که ایران به فناوری غنی‌سازی دست پیدا کرده و به جرگه ۱۰ کشور دارای فناوری غنی‌سازی پیوسته است.

وقتی تیم روحانی مسئول پرونده شد فناوری هسته ای کامل نبود و ۱۵۰ سانتریفیوژ بیشتر نداشتیم. طبق گزارش آژانس در آذرماه ۱۳۸۳، تعداد سانتریفیوژهای ایران در مقطع مذاکرات سعدآباد کمتر از ۱۶۰ عدد و در آذر ۸۳ حداقل ۱۲۷۴ سانتریفیوژ بوده است.

در طول ۲۲ ماه مسئولیت روحانی تاسیسات اصفهان، اراک، نطنز، بندرعباس و پروژه‌های عظیم تحقیقاتی مرتبط متوقف نشد، ایران در هر مرحله موردی را تعلیق کرد اما هیچگاه زیر بار تعلیق کامل نرفت.  بدون سر و صدا و بدون اینکه به ایران فشار بیاید، این سانتریفیوژها ساخته شد. تاسیسات UCF اصفهان در فروردین ۱۳۸۳ افتتاح و در پایان همان سال تکمیل شد.  ایران در آن زمان uf4 و uf6 نداشت. در فروردین ۱۳۸۴ ،ایران ۴۰ تنuf4 تولید شد . این در حالی بود که یک گرم آن پیش از آن، تولید نشده بود و حتی چند تنuf6 هم تولید کرد. سال ۱۳۸۳ در اراک به تولید آب سنگین رسیدند و در بندر عباس کیک زرد تولید کردند. این یعنی حسن روحانی ، فناوری هسته ای را بدون جنجال و خود نمایی در ۲۲ ماهی که مسئولیت داشتند، توسعه دادند.

ششم/ اثبات صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران:

در آن مقطع ایران متهم بود که برنامه هسته ای اش صلح آمیز نیست و به عبارتی به دنبال بمب است، اما تیم  خاتمی کاری کرد که۳۵ کشور عضو شورای حکام آژانس و حتی آمریکا که یکی از آنهاست به اتفاق آرا به صلح‌آمیز بودن فعالیتهای هسته ای ایران رای دادند.

در آذر ۱۳۸۳ در اجلاس نوامبر ۲۰۰۴ یک بند قطعنامه این بود که فعالیتهای ایران از مسیر صلح آمیز منحرف نشده است. و لذاا صلح آمیز بودن فعالیت هسته‌ای ایران ثابت شد و پرونده را از حالت اضطراری در آژانس خارج کردند.

امتیازات فراوانی دیگری هم بدست آمد؛ یک نمونه آن ورود به WTO  (سازمان تجارت جهانی) بود که ۱۱ سال ایران در پشت درهای آن مانده بود . فرصتی برای توسعه روابط با دنیا فراهم شد که در آن دوره، روابط اقتصادی و سیاسی با اروپا و دنیا توسعه یافت.

آنچه بیان شد لااقل نشان می دهد آغاز تاریخ هسته ای شدن ایران خیلی پیشتر از زمانی است که توسط جویندگان «بلا» اعلام شده است ، بنابراین آنچه بیشتر باید در مبارزات سیاسی هفته های آتی مورد نظر قرار گیرد یک تقابل جوانمردانه و عادلانه است که بیش و پیش از آنکه بدنبال اتهام زنی های بی دلیل باشد ، اول به امنیت ملی کشور توجه کند و دوم بپذیرد که مردم این دوران را بطور کامل درک کرده اند …

آرای “حسن روحانی” در نظرسنجی اصلاح شد.

http://ie92.ir/ie92media/2013/04/IMAGE634965508756949971.png

آرای آقای “حسن روحانی” طی یک شب چند هزار افزایش یافت، که مورد اعتراض برخی کاندیدها، کاربران و مخاطبان سایت گردید، مدیران سایت آرا را بررسی کرده و با حذف آرای تقلبی از نظرسنجی، آرای آقای “حسن روحانی” را تصحیح کردند. مدیران سایت سعی دارند تا با پیچیده تر کردن الگوریتم های نظرسنجی، اِمکان تقلب های احتمالی را متقلبان سلب کنند.

سایت انتخابات ایران ۹۲ ، (IE92.ir & IranElection92.com) تمامی تلاش خود را در بکار گیری الگوریتم های پیچیده انجام خواهد داد تا از تقلب های احتمالی بعدی جلوگیری کند. بر همین اساس آرا با استفاده از کوکی، آی پی، نام کامپیوتر ثبت می شود تا نتیجه نظرسنجی به حقیقت نزدیکتر باشد.

سایت انتخابات ایران ۹۲ ، (IE92.ir & IranElection92.com) از هیچ نامزد احتمالی حمایت نمی کند، وابسته به سازمانی نیست و فعالیت خود را صرفاً انتشار اخبار انتخابات، همچنین  کاندیدها و نامزدها می داند.

دیدار شریعتمداری با روحانی و عارف

محمد شریعتمداری داوطلب انتخابات ریاست جمهوری روز گذشته با محمدرضا عارف معاون اول دولت اصلاحات و یکی از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

به گزارش گروه سیاسی «خبرگزاری دانشجو»، محمد شریعتمداری داوطلب انتخابات ریاست جمهوری روز گذشته با محمدرضا عارف معاون اول دولت اصلاحات و یکی از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

شریعتمداری همچنین هفته پیش با حسن روحانی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و نامزد انتخابات ریاست جمهوری دیدار کرده بود.

در این دو دیدار بر اجماع اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری تاکید و قرار شد نامزدهای اصلاح طلب دیدارهای خود را ادامه دهند.

 

آیا روحانی گزینه اصلاح‌طلبان در انتخابات است؟

از آغاز زمزمه های کاندیداتوری حسن روحانی این رسانه های بیگانه و آلوده به فتنه سال ۸۸ بودند که بر طبل تخریب افرادی چون حسن روحانی و عارف کوبیدند و علناً از آنها به عنوان اصلاح طلبانی «بدلی»، «تحریک شده» و «ساخت و پاخت کرده با حاکمیت»! و… یاد کردند.

 

به گزارش “ندای انقلاب” به نقل از مشرق، حسن روحانی نماینده مجلس خبرگان رهبری و رئیس مرکز مطالعات استراتژیک از جمله افرادی بود که گمانه زنی های زیادی پیرامون کاندیداتوری اش در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ وجود داشت که در نهایت قرار بر این شد تا در نشست خبری خود در انتهای همین هفته به طور رسما کاندیداتوری خود را مطرح کند.

_ حسن روحانی کیست؟
شیخ حسن فریدون روحانی در سال ۱۳۲۷ در شهر سرخه در شهرستان سمنان زاده شد. در سال ۱۳۴۰ در سن ۱۳ سالگی به قم رفت و تحصیلات حوزوی‌ خود را آغاز کرد، ایشان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران‌، نماینده‌ی‌ مردم‌ در دوره‌های‌ اول‌ تا پنجم‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ بود. از سال‌ ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۶، ریاست‌ قرارگاه‌ مرکزی‌ خاتم‌الانبیاء(ص‌) را بر عهده‌ گرفت‌ و از همان‌ سال‌ (۱۳۶۴) تا پایان‌ جنگ‌، مسئولیت‌ فرماندهی‌ ستاد کل‌ پدافند هوایی‌ کشور را نیز عهده‌دار بود.

دکتر روحانی‌ از سال‌ ۱۳۶۸ که‌ “شورای‌ عالی‌ امنیت‌ ملی‌” کشور تشکیل‌ شد، به‌ عنوان‌ نماینده‌ی‌ رهبر انقلاب‌ وارد شورا شد و هم‌ اکنون‌ نیز یکی از نماینده‌های‌ ولی‌فقیه‌ در شورای‌ عالی‌ امنیت‌ ملی‌ و نیز رئیس‌ مرکز تحقیقات‌ استراتژیک‌ مجمع‌ تشخیص‌ مصلحت‌ نظام‌ است، وی‌ از سال‌ ۱۳۷۰ تاکنون‌ عضو مجمع‌ تشخیص‌ مصلحت‌ نظام‌ و رئیس‌ کمیسیون‌ سیاسی‌ ـ امنیتی‌ ـ دفاعی‌ آن‌ مجمع‌ است.
همچنین‌ در دوره‌ی‌ سوم‌ مجلس‌ خبرگان‌ رهبری‌، نماینده‌ی‌ مردم‌ استان‌ سمنان‌ و در دوره‌ی‌ جدید، نماینده‌ی‌ مردم‌ استان‌ تهران‌ در این‌ مجلس‌ است.

_ فعالیت در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی
حسن روحانی به مدت ۱۶ سال مسئولیت دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی را بر عهده داشت؛ سمتی که در دولت هاشمی به او رسید و در دولت خاتمی نیز ادامه یافت؛ اما دوران تصدی وی در پرونده هسته‌ای تنها ۶۷۸ روز (از ۱۳۸۲/۷/۱۴ تا ۱۳۸۴/۵/۲۴) بود.

با تشدید تنش‌ها و باتوجه به اختلافات موجود میان وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی، با پیشنهاد کمال خرازی وزیر امور خارجه و موافقت رئیس جمهور و همچنین سایر اعضای جلسه سران نظام، تصمیم گرفته می‌شود تا با تشکیل یک هسته قوی کارآمد سیاسی-فنی-حقوقی، مسئولیت مذاکرات برعهده حسن روحانی گذاشته شود تا با اختیارات ویژه، برنامه جامعی برای ادامه کار تهیه کند و هماهنگی لازم بین ارگان‌های ذی‌ربط را برقرار نماید. بدین ترتیب با حکم سید محمد خاتمی حسن روحانی در تاریخ ۱۳۸۲/۷/۱۴ مسئول پرونده هسته‌ای می‌شود و از آن تاریخ، این پرونده بطور کامل به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی محول می‌گردد. متعاقباً مذاکرات ایران با سه کشور اروپایی از تهران (سعدآباد) شروع و در ماه‌های بعد در بروکسل، ژنو و پاریس ادامه می‌یابد.

بعد از روی کار آمدن دولت نهم، روحانی در تاریخ ۱۳۸۴/۵/۲۴ از سمت دبیری شورای عالی امنیت ملی بعد از ۱۶ سال کناره‌گیری کرد.

_ آغاز فعالیت های انتخاباتی
رئیس مرکز مطالعات استراتژیک از جمله افرادی بود که از چند ماه پیش گمانه زنی های زیادی پیرامون کاندیداتوری اش در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ وجود داشت که با حواشی زیادی همراه بود.

او پیش از این نیز در مصاحبه های خود به این نکته اشاره کرده بود که “برای کاندیداتوری‌اش به شدت تحت فشار” است.

_تخریب حسن روحانی توسط اصلاح طلبان ساختارشکن
از آغاز زمزمه های کاندیداتوری حسن روحانی این رسانه های بیگانه و آلوده به فتنه سال ۸۸ بودند که بر طبل تخریب افرادی چون حسن روحانی و عارف کوبیدند و علناً از آنها به عنوان اصلاح طلبانی «بدلی»، «تحریک شده» و «ساخت و پاخت کرده با حاکمیت»! و… یاد کردند.

منشا این تخریب ها به شکاف اردوگاه اصلاح طلبان بعد از انتخابات سال ۸۸ بر می گردد، شکافی که آنها را به دو جریان (معتدل _ تندرو) و یا (درون نظام – اپوزیسیون) تقسیم کرد.

از مرزهای قانونی، عبور از قانون اساسی، عدم التزام به ولایت فقیه، عدم التزام به حاکمیت جمهوری اسلامی به همراه تلاش از طریق راه های سیاسی و امنیتی برای تغییر نظام در ایران از ویژگی های بارز جریان تندرو و ساختارشکن است که بعد از فتنه سال ۸۸ از سوی مردم طرد شد و در انتخابات ۹۲ عزم جزم کرده است تا اصلاح طلبان میانه رو را به هر طریقی از ورود به عرصه انتخابات نهی کند، تا زمینه برای ورود مهره های اصلی این جریان فراهم شود.

حسن روحانی از جمله اصلاح طلبانی است که در سال ۸۸ صف خود را از ساختارشکنان جدا کرد و اکنون به عنوان کاندیدای معتدل و همچنین از گزینه های انتخاباتی هاشمی رفسنجانی در عرصه رقابت های ۹۲ از آن نام برده می شود.

_ آغاز دیدارهای انتخاباتی روحانی ۶۴ ساله
روحانی از اعضای جامعه روحانیت مبارز نیز محسوب می شود. او تنها عضو این تشکل نیست که حضورش در رقابت​های انتخاباتی یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، جدی شده است. مصطفی پورمحمدی و حسن ابوترابی​فرد نیز در قالب ائتلاف اکثریت اصولگرایان وارد این صحنه رقابت های انتخاباتی شده​اند. اما حسن روحانی تنها کسی است که حمایت اصلاح طلبان را نیز می تواند در سبد آراء خود داشته باشد.

فعالیت​های انتخاباتی این روحانی ۶۴ ساله درحالی شدت بیشتری می گیرد که محمدرضا نعمت زاده و اکبر ترکان، دو مدیر میانه رو در دولت​های هاشمی و خاتمی این روزها به او یاری می​رسانند. دیدار با علمای خراسان، نمایندگان ادوار مجلس، دانشجویان و دانشگاهیان، فعالان عرصه زنان و جامعه وعاظ مجموعه دیدارهای انتخاباتی وی درسال ۹۱ بود که شائبه نامزدی وی را جدی​تر می​نمود.

_ آغاز به کار ستادهای انتخاباتی
سخنگوی حزب اعتدال و توسعه از حمایت حزب متبوعش از کاندیداتوری حسن روحانی خبر داد و نامزدی روحانی در انتخابات ۹۲ را قطعی خواند. غلامعلی دهقان گفت: ستادهای انتخاباتی حسن روحانی در تهران و مراکز استان‌ها مشخص شده است و آقای نعمت‌ز‌اده وزیر صنایع آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس ستاد انتخاباتی اوست و اکبر ترکان نیز به عنوان قائم مقام ستاد مشخص شده‌اند.

_ روحانی پنجشنبه اعلام نامزدی می​کند
ترکان قائم مقام ستاد روحانی با بیان اینکه روحانی در نظر دارد پنجشنبه همین هفته در جمع دوستان و همکاران خود، رسما اعلام کاندیداتوری کند، گفت: جمعی از حامیان دکتر روحانی در سراسر کشور نیز در این مراسم حضور خواهند داشت تا از این پس به عنوان اعضای ستاد انتخاباتی ایشان به فعالیت خود ادامه دهند.

وی از آغاز فعالیت جدی این عضو جامعه روحانیت مبارز برای حضور در رقابت​های یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خبر داد و با معرفی مرتضی بانک مسئول امور استان​های ستاد انتخاباتی روحانی، از تدوین برنامه منظمی برای سفرهای انتخاباتی وی سخن گفت.

_ ارائه برنامه عملیاتی با صدها محور درباره مسائل مختلف کشور
ترکان در پاسخ به سوالی که به برنامه​های روحانی برای ریاست جمهوری اشاره داشت، از تدوین برنامه​ای جامع برآمده از سال​ها تجربه وی در مصادر مختلف از نمایندگی مجلس گرفته تا دبیری شورای امنیت ملی یاد کرد و افزود: ایشان برنامه​ای در صدها محور در حوزه اقتصاد، سیاست خارجی و سیاست داخلی، فرهنگ و جامعه دارند و از آنجا که مشکل اصلی کشور مباحث هسته​ای است؛ برنامه مشخصی هم برای پیشبرد این امر تدوین کرده​اند.

وی با بیان اینکه انشالله این برنامه به موقع ارائه خواهد شد، از اشاره به جزئیات آن خودداری کرده و تنها به بیان این نکته اکتفا کرد که «محورهایی از این برنامه​ها در سخنرانی اعلام نامزدی ایشان عنوان خواهد شد».

مشاور حسن روحانی همچنین از احتمال معرفی برخی از اعضای تیم و کابینه وی تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، ابراز بی​اطلاعی کرد.

_ آیا حسن روحانی می تواند گزینه اصلاح طلبان در انتخابات ۹۲ باشد؟
با جدی شدن کاندیداتوری حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ و همچنین مطرح شدن نام او به عنوان گزینه طرح وحدت ملی که هاشمی رفسنجانی در عرصه رقابت های سیاسی همواره از آن استفاده می‌کند باید دید آیا اصلاح طلبان حاضر به حمایت از این چهره سیاسی خواهند شد یا نه؟!

حسن روحانی در هفته های گذشته دیدارهایی را با برخی از چهره های دیگر اصلاح طلب نیز داشته است تا حمایت آنان را برای نامزدی خود جلب نماید. پس از این دیدارها جلسه هایی برای بررسی پیشنهاد روحانی برگزار شد که نتایج متعددی داشت.

موافقان
_ برخی از اصلاح طلبان به ۳ دلیل عمده حاظر به حمایت از حسن روحانی در انتخابات ۹۲ شدند: ۱- آنها معتقدند حسن روحانی توان جمع آوری آراء نسبتا خوبی را در جامعه و از هر دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا دارد. ۲- حسن روحانی توان تعامل با دوجریان اصولگرا و اصلاح طلب را دارد و می تواند دولتی مرکب از فعالان این دو جریان را تشکیل دهد. ۳- تجربه نشان داده کاندیدای احتمالی که در نظر سنجی‌ها رای منفی پایینی دارد، در انتخابات گذشته جایگاه ممتازی را کسب کرده اند و رای منفی حسن روحانی در نظرسنجی‌های کنونی پایین است.

مخالفان
_ اما در مقابل برخی از اصلاح طلبان معتقدند به سه دلیل عمده از نامزدی حسن روحانی حمایت نمی شود: ۱- موضع روحانی درباره جریان اصلاحات هیچ گاه شفاف نبوده و نیست. ۲- حسن روحانی عضو جامعه روحانیت و وابسته به طیف اصولگرایان است. بنابراین این جبهه نمی تواند از کاندیدایی که در تشکل های اصولگرایی عضویت دارد حمایت کند. ۳- وی دارای جاذبه و ادبیات لازم برای جلب آرای مردم نیست.

حال باید دید حسن روحانی که در سال ۸۸ صف خود را از طیف های ساختارشکن اصلاح طلب جدا کرده است و اکنون به عنوان کاندیدای معتدل و همچنین از گزینه های انتخاباتی هاشمی رفسنجانی در عرصه رقابت های ۹۲ از آن نام برده می شود، در اولین نشست انتخاباتی خود چه موضعی را اتخاذ می کند و کدام رویه را برای ورود به عرصه رقابت ها انتخاب می کند.

زمان رسمی اعلام کاندیداتوری”حسن روحانی”

حسن روحانی روز پنجشنبه در قالب یک همایش رسما اعلام کاندیداتوری می‌کند.
به گزارش جهان به نقل از تسنیم ، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام روز پنج‌شنبه اعلام کاندیداتوری می‌کند.

وی روز پنج‌شنبه ۲۲ فروردین ماه در همایشی از ساعت ۹ تا ۱۱ در تالار آدینه کاندیداتوری خود را در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری رسماً اعلام خواهد کرد.

بعد از اتمام این همایش، نشست خبری حسن روحانی با رسانه‌های مختلف برگزار می‌شود.

حسن روحانی روز گذشته در دیدار داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری با رئیس رسانه ملی حضور داشت.