بایگانی دسته بندی ها: محمدباقر قالیباف

خاتمی بیاید قالیباف کنار می کشد!

افرادی مانند خاتمی در صورتی که حتی احتمال پیروزی در انتخابات را می دادند یقینا سناریوها و روش های مختلفی را برای بررسی سبد رای خود و میزان اقبال مردم به اصلاح طلبان را پیاده و آزمایش نمی کردند.
جام:همزمان با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری، سایت های ضد انقلاب (بی بی سی، رادیو فردا، صدای آمریکا، جرس، کلمه، روز آنلاین و …) حمایت گسترده ای از ورود محمد خاتمی به راه انداخته اند.

این سایت ها که پیش تر از هزینه‌مند کردن انتخابات، برای نظام از طریق کاندیداتوری چهره‌هایی مانند محمد خاتمی، عبدالله نوری، محمد موسوی خوئینی‌ها، احمد منتظری، محمدرضا خاتمی و… سخن به میان آورده بودند، حال در اقدامی هماهنگ ضمن تبلیغ برای خاتمی از وی به عنوان یکه تاز صحنه انتخابات یاد می کنند.

سایت ضد انقلاب”روز آنلاین” در همین زمینه در یادداشتی ضمن بررسی فعالیت های تبلیغاتی طرفدارن حضور سید محمد خاتمی در انتخابات، کاندیداتوری وی را به ضرر سایر کاندیداها دانست.

روز آنلاین با اشاره به راه اندازی صفحه ای در اینترت به نام “آفتاب صبح امید” برای دعوت از خاتمی نوشت: «”سلام خاتمی” صفحه اصلی اینترنتی برای جمع آوری امضا و حمایت از سید محمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری است که توسط ستادی به نام “آفتاب صبح امید” راه اندازی شده است. مجموعه ای متشکل از گروهی از طرفداران آقای خاتمی که بعد از عید ستادهای انتخاباتی او را کلید زده اند.»

این سایت در ادامه با مفروض دانستن تایید صلاحیت محمد خاتمی، نامزدی وی را به ضرر بعضی از کاندیداها دانسته مدعی می شود: «در این نکته کمتر کسی شک دارد که حضور انتخاباتی خاتمی بیشتر از همه به ضرر دو نفر است: اسفندیار رحیم مشائی و محمد باقر قالیباف.

مشایی که سعی دارد با شعارهای انتخاباتی ملی گرایانه بخشی از سبد رای خود را از طبقه متوسط جست و جو می کند؛ طبقه ای که اگر خاتمی کاندیدا شود به احتمال زیاد به سوی او میل می کند. چون اولا خاتمی در میان آنان به سبب ریاست جمهوری موفق هشت ساله اش اعتبار منبع دارد و در ثانی، به خصوص پس از حوادث جنبش سبز، در مقابل جریان محافظه کار سنتی یا همان اصول گرایان حاکم قرار گرفته است که در برنامه ریزی تبلیغاتی حامیان خاتمی هم احمدی نژاد و هم مجلسی ها را شامل می شود.»

روز آنلاین اضافه کرد: «در عین حال قالیباف، مردی که همچنان سودای ریاست جمهوری دارد با حضور خاتمی، احتمال انتخاب خود را بسیار کمتر از آنچه که پیش بینی می کرد می بیند. قالیباف می داند که شانس و پتانسیل خاتمی برای رای آوردن از سبد رای او – که در جاهایی به خصوص مناطق شهرنشین، مشترک است – بسیار فزونی دارد و پیروزی خاتمی و شکست دوباره قالیباف، او را به یک محسن رضایی دیگر تبدیل می کند که همیشه وارد انتخابات می شود و در هر انتخاباتی هم اعم از مجلس و ریاست جمهوری شکست می‌خورد.»

گفتنی است در حالی سایت های ضد انقلاب در سناریوی مشترک به دنبال محبوبیت سازی برای چهره های اصلاح طلب به ویژه سید محمد خاتمی در فضای مجازی هستند که در یک دهه گذشته همواره شاهد روی گردانی مردم از کاندیداهای اصلاح طلبان در شورای شهر، مجالس هفتم، هشتم و نهم و ریاست جمهوری نهم و دهم” بوده ایم.

گذشته از این افرادی مانند خاتمی در صورتی که حتی احتمال پیروزی در انتخابات را می دادند یقینا سناریوها و روش های مختلفی را برای بررسی سبد رای خود و میزان اقبال مردم به اصلاح طلبان را پیاده و آزمایش نمی کردند.

مردم بیدار و انقلابی ایران اسلامی پس از آنکه به ماهیت واقعی افراطیون اصلاحات در مجلس ششم و دولت اصلاحات پی بردند با پشت کردن به جریان اصلاحات به کاندیداهایی رای دادند که در خط نظام و آرمان های امام امت و رهبری معظم انقلاب گام برمی دارند. ضمن آنکه اقدامات ساختار شکنانه سران اصلاحات در جریان انتخابات ۸۸ که با متهم کردن نظام به “تقلب در انتخابات” فتنه آمریکایی اسرائیلی را رهبری کردند و با سلب آرامش و امنیت از جامعه کشور را به آشوب کشانده کار را به جایی رساندند که مردم در حماسه ۹ دی ضمن اعلام برائت از سران فتنه خواستار مجازات افرادی چون موسوی، خاتمی و کروبی شدند

تجدید بیعت اعضای ائتلاف سه‌گانه با آرمان‌های بنیانگذار انقلاب اسلامی

عضای ائتلاف سه گانه به مناسبت دوازده فروردین، روز جمهوری اسلامی در حرم امام خمینی(ره) حضور یافته و با اهدای گل و با قرائت فاتحه ای، یاد و خاطره امام خمینی (ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی را گرامی داشتند.

اعضای ائتلاف سه گانه متشکل از آقایان علی‌اکبر ولایتی‌، محمدباقر قالیباف و غلامعلی حدادعادل، همچنین بر مزار شهدای ۷۲ تن، شهدای گمنام و شهدای اصحاب رسانه حاضر شده و با قرائت فاتحه به مقام شامخ آنان ادای احترام کردند.

دیدار با شهردار تونس، رئیس سازمان شهرهای عربی و هیئت لبنانی

شهردار تهران در حاشیه برگزاری کنگره سازمان شهرهای متحد و حکومت‌های محلی غرب آسیا و خاورمیانه که به میزبانی تهران برگزار شد دیدارهایی هم با مقام ها و میهمانان شرکت کننده در این کنگره داشت که در این دیدارها طرفین پیرامون موضوعات مختلف به صحبت و اظهارنظر پرداختند.

قالیباف در دیدار با شهردار تونس: مجموعه پیشرفت‌های تهران زیر سایه اسلام و انقلاب بوده است

شهردار تهران با اشاره به مجموعه پیشرفت‌هایی که طی سال‌های گذشته در تهران صورت گرفته است گفت: تمام این پیشرفت ها  زیر سایه اسلام و انقلاب به دست آمده است. اگر به گذشته تهران در سال‌هایی که رژیم طاغوتی بر کشور حکومت می‌کرد نگاه کنیم، این نکته به چشم می‌آید که هیچ کدام از این پیشرفت‌ها وجود نداشته است.

محمدباقر قالیباف در دیدار با شهردار تونس که به دلیل شرکت در کنگره سازمان شهرهای متحد و حکومت‌های محلی غرب آسیا و خاورمیانه به تهران آمده بود با بیان این مطلب افزود: مردم ایران،‌ پس از پیروزی انقلاب درگیر جنگ و مشکلات آن شدند و عملاْ کشور فرصت سازندگی در آن دوران را از دست داد. تمام نیروهای این کشور در آن روزگار صرف دفاع از کشور شد تا به لطف خدا، این کشور به پیروزی رسید.

وی افزود: دوران سازندگی در ایران، پس از دفاع مقدس آغاز شد و تمام افرادی که به دفاع از کشور پرداخته بودند وارد عرصه سازندگی شدند.

شهردار تهران با اشاره به اینکه در طول هشت سال گذشته، فعالیت‌های مختلفی در این شهر با روحیه اسلامی و جهادی به ثمر نشسته است یادآور شد: ما بر این باوریم که تا زمانی که بر محور اسلام و همدلی حرکت کنیم، کارها به خوبی پیش می‌روند.

قالیباف در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های متعددی که تونس دارد ابراز امیدواری کرد که ارتباط این شهر با تهران باعث پیشرفت این شهر و آشنایی بیشتر دو شهر از یکدیگر شود.

قالیباف یکی از مهمترین چالش‌های شهرها را مدیریت واحد شهری دانست و از شهردار تونس خواست در هنگام تدوین قانون اساسی جدید این کشور تمام تلاشش را انجام دهد تا موضوعات شهری به صورت کامل و جامع در این قانون تعریف شود و قانونی تدوین شود که موضوعات سیاسی در شهرداری‌ها محدود باشد موضوعی که بسیار کلیدی است و باید به آن توجه کرد.

شهردار تونس هم در این دیدار با اشاره به اینکه در طول مدت کوتاه اقامتش در تهران شاهد پیشرفت‌های شگرفی در پایتخت جمهوری اسلامی ایران بوده است به خاطر این دستاوردها به شهردار تهران تبریک گفت.

وی تغییر، برنامه و تلاش را در شهر تهران ملموس نامید و گفت: تغییرات در تهران بسیار قابل لمس است و پیشرفت این شهر را براحتی می توان حس کرد.

شهردار تونس در ادامه با ابراز امیدواری از اینکه مردم و مسئولان این کشور بتوانند پس از سختی‌هایی که در طول سال‌های گذشته کشیده اند دستاوردهای خوبی را با روحیه انقلابی و جهادی تحقق بخشند گفت: تونس به عنوان یک شهر و کشور هم‌اکنون و پس از آنکه مردم این کشور توانستند رژیم دیکتاتوری را از بین ببرند در دوره انتقالی به سر می‌برد  و در شرایط دشوار کنونی شکی نیست که با روحیه انقلابی کشور تونس به سمت پیشرفت حرکت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه قانون اساسی تونس ظرف دو تا سه ماه آینده به تصویب می‌رسد گفت: در این قانون به استقلال شهرداری‌ها و عدم تمرکز مدیریت در شهرداری‌ها تأکید می شود و استقلال بیشماری به ما می‌دهد تا به طور کامل در خدمت شهروندان باشیم و بدون دخالت هیچ وزارت خانه‌ای به کار خود ادامه دهیم.

دیدار شهردار تهران با رئیس سازمان شهرهای عربی

شهردار تهران در حاشیه اجلاس سازمان شهرهای متحد و حکومت‌های محلی غرب آسیا با رئیس سازمان شهرهای عربی دیدار کرد.

قالیباف در این دیدار با ابراز خرسندی از تاسیس این سازمان تفاهم میان مسلمانان و اعراب را امری مسرت بخش دانست و گفت: کشورهایی که عضو سازمان شهرهای عربی هستندبه جهت نزدیکی فرهنگ می‌توانند پیشرفت‌های بسیاری داشته باشند.

محمد باقر قالیباف تصریح کرد: گسترش ارتباط بین کشورهای اسلامی از ضرورت‌های غیرقابل انکار است تا پس از آن این همکاری‌ها در سطح منطقه گسترش پیدا کند و به پیشرفت منتهی شود.

وی با اشاره به اینکه دین اسلام، در مقایسه با مسائل قومی اهمیت بالاتری دارد گفت: در این شرایط باید به این موضوع هم توجه کرد که شهرهایی که در جغرافیای خاورمیانه و غرب آسیا قرار گرفته‌اند طبیعی است که همکاری‌های نزدیک‌تری داشته باشند.

شهردار تهران در ادامه ابراز امیدواری کرد که در دوره مدیریت تهران بر سازمان شهرهای متحد و حکومت‌های محلی غرب آسیا و خاورمیانه ارتباط شهرهای عربی در این سازمان ترمیم و این شهرها به صورت فعال‌تر در این سازمان حضور داشته باشند از رئیس سازمان شهرهای عربی خواست تا در این راستا تهران را کمک کند.

در این دیدار رئیس سازمان شهرهای عربی نیز ضمن ارائه توضیحاتی از نحوه فعالیت این سازمان و نهادهای آن از حضور در تهران ابراز خرسندی کرد و گفت: دستاوردها و پیشرفت‌های تهران در طول سال‌های گذشته خیلی روشن و آشکار است.

وی با اشاره به سفرهای متعددی که در طول دوره ریاست‌اش بر سازمان شهرهای عربی داشته تهران را شهری بزرگ توصیف کرد که در سطح منطقه قابل توجه است.

وی با تبریک به شهردار تهران به دلیل ریاستش بر سازمان شهرهای متحد و حکومت‌های محلی غرب آسیا و خاورمیانه UCLG MEWA گفت: بدون شک تنها با همکاری و مبادله تجربیات است که می‌توانیم رفاه و آسایش را برای شهروندان به وجود آوریم.

وی تاکید کرد:انتخاب شهردار تهران به عنوان رییس جدید سازمان شهرهای متحد و حکومت‌های محلی غرب آسیا فرصت مناسبی  است تا زمینه ارتباط بیشتر شهر های عربی با این انجمن فراهم شود.شهر های عربی عضو این سازمان امادگی کامل دارند تا در این رابطه همکاری های لازم را با شما داشته باشند.

الخنسا: مردم لبنان تمام تلاششان را می‌کنند تا پرچم ولایت فقیه در این سرزمین برافراشته باشد

شهردار تهران همچنین با هیئت لبنانی که به منظور شرکت در اجلاس سازمان شهرهای متحد و حکومت‌های محلی غرب آسیا و خاورمیانه به تهران آمده بودند دیدار کرد.

وی در این دیدار تأکید کرد: خدمت به مردم لبنان درست شبیه دفاعی است که مردم این کشور هر روز در مقابل صهیونیست‌ها دارند.

دکتر قالیباف با اشاره به سابقه علاقه‌مندی ایرانیان به لبنان به پیوند عمیق دینی این دو کشور اشاره کرد و گفت: لبنان، این روزها زیر سایه اسلام و همراهی سایر کشورهای مسلمان روزهای خوبی را دنبال می‌کند. هنوز روزهایی که صهیونیست‌ها طی یک صبح تا ظهر به بیروت می‌رسیدند را فراموش نکرده‌ایم اما باید شاکر باشیم که در سایه اسلام، مقاومت و حزب‌الله هر بار که صهیونیست ها سعی کردند به این کشور تعدی کنند در ابتدای راه باقی‌مانده اند.

وی با اشاره به اینکه از پای در آمدن صهیونیست‌ها در مقابل لبنان افتخار بزرگی برای اسلام و این کشور است این پیروزی‌ها را ثمره خون شهدا دانست و گفت: امروز افرادی که در حوزه شهری در لبنان به خدمت برای مردم مشغول هستند، فرصتی بزرگ را به دست آورده‌اند. خدمت به مردم لبنان درست شبیه دفاعی است که مردم این کشور هر روز در مقابل صهیونیست‌ها دارند.

گفتنی است در این دیدار ابو سهید الخنسا رئیس هیئت اعزامی و رییس اتحادیه شهرداری های جنوب لبنان ضمن ابلاغ سلام و درود مردم لبنان به شهردار تهران به ارائه توضیحاتی از پروژه‌های در دست اجرا در شهرهای مختلف این کشور پرداخت و گفت: طرح توسعه عمرانی حومه جنوبی لبنان توسط شهرداری‌های این منطقه به سرعت در حال تکمیل است و در کنار آن پروژه‌های مختلفی در شهرهای دیگر این کشور هم در حال انجام است.

وی با تشکر از شهرداری تهران که تجارب برتر خود را به شهرهای لبنان ارائه داده است به دلیل فعالیت‌های صورت گرفته در تهران به محمدباقر قالیباف تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد ریاست شهردار تهران بر UCLG MEWA باعث انتقال بیشتر تجارب مدیریت شهری و رشد شهر های منطقه شود.

وی تاکید کرد: مردم و مسئولان لبنانی همچنان به راه و خط خود در مقاومت برابر دشمن صهیونیستی پایبند هستند.

رئیس هیئت لبنانی در پایان سخنان خود گفت: مردم لبنان تمام تلاششان را می‌کنند تا پرچم ولایت فقیه همچنان در این سرزمین برافراشته باشد.

تکذیب حمایت طاهری و حدادیان از قالیباف

مداحان مشهور تهران تا بحال از هیچ یک از کاندیداهای انتخابات حمایت نکرده اند.

به گزارش رویش‌نیوز به نقل از «خبرنامه دانشجویان ایران» به دلیل بافت مذهبی کشور در بزنگاه های سیاسی یکی از منابع رجوع مردم علما و واعظین هستند و در کنار آنها اقشار مردم بویژه جوانان به نظر ذاکرین اهل بیت نیز توجه زیادی دارند؛ این انتخابات نیز قطعا یکی از گروه های نخبگان که رجوع بسیاری به آنها می شود مداحان بویژه پیر غلامان اهل بیت (سلام الله علیهما) خواهند بود.

برای مثال حاج منصور، مسجد ارک، هیأت‌ها و همه‌ی بچه هیأتی‌ها، موضوعی نیستند که بتوان به سادگی از آنها گذشت و عبور کرد. مسجد ارک -که در این مقال، نمادی است از همه‌ی هیئات مذهبی کشور- یک جریان مستمر فرهنگی است که در همه‌ی این سال‌ها، دائما در حال بازتولید بوده است.

حاج منصور و مسجد ارک، در فرهنگ، باورها و ارزش‌های ما ایرانی‌ها در طول تاریخ محبّت و مودّت خود به اهل بیت(ع) ریشه دارند. مسجد ارک، ادامه‌ی همه‌ی عَلَم‌ها و کُتل‌هایی است که بعد از عاشورای سال ۶۱ هجری، از کربلا برافراشته شده و در این ۱۴ قرن تداوم یافته است.

حاج منصور همواره می گوید نمی شود مداح در جامعه ساکت باشد و موضعی نداشته باشد؛ اصلا از ویژگی های بارز وی «صریح اللهجه» بودن و در عین حال «عامیانه» حرف زدن او است. نمی شود روضه ای برپا شود و وی «موضع‌گیری‌های سیاسی» ای نداشته باشد. موضع گیری‌های سیاسی او نیز مربوط به چند سال اخیر نیست. حاجی در دوران ریاست جمهوری هاشمی هم، یکی از منتقدین پر و پا قرص طرح‌های مدرنیزاسیون و تعدیل اقتصادی او بود. در دوران خاتمی هم که از همان ابتدای کار، یعنی انتخابات دوم خرداد ۷۶ تیغ را از رو برکشید و به مخالفت صریح و آشکار با اصلاح‌طلبان رفت. حتی قالیباف هم از انتقادهای تند حاجی در امان نماند و در این چند وقت دوره‌ی مسئولیتش در شهرداری، بارها مورد نقد تند حاج منصور قرار گرفت.

همپای حاج منصور مداحان دیگر تهران نیز در بزنگاه های سیاسی اظهار نظرهای سیاسی داشته اند که از جمله آنها می توان به حاج سعید حدادیان، برادران طاهری، حاج محمود کریمی، حاج حسین سازور و شهیدحاج مجید سیب سرخی اشاره کرد که این افراد و دیگر مداحان خط مقدم مبارزه با فتنه سال ۸۸ نیز بودند و حالا نیز قطعا برای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم مواضعی خواهند داشت.

altدر چند ماه گذشته اخبار بسیاری از نزدیکی برخی از مداحان به یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری شنیده شد. برخی رسانه ها از نزدیکی مداحان معروف تهران به شهردار تهران خبر می دادند اما ایام فاطمیه و مسجد الهادی فرصتی بود که اولین اظهار موضع های سیاسی ذاکرین اهل بیت شنیده شود.

شب هفتم دهه دوم فاطمیه در مسجد الهادی با مداحی حاج محمد رضا طاهری همراه بود. خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران» بعد از مراسم در مورد صحت و سقم این مسئله از آقای طاهری سوال پرسید و حاج محمد رضا طاهری در جواب گفت:«این خبر کذب محض است و مداحان تهران با هیچ یک از کاندیدا ها قرارداد حمایتی نبسته اند و فعلا از کسی حمایت نمی کنند»

altپاسخ های مشابه حاج محمدرضا طاهری در سوالی که دیشب از نزدیکان و دوستان حاج سعید حدادیان نیز پرسیده شد همین گونه بود. حدادیان که اخیرا شایعه ای نیز مبنی بر ساختن یک حسینیه از طریق شهرداری برایش درست شده است در پاسخ خبرنگار ما گفتند: «اینکه می گویند آقای قالیباف برای حاج سعید حسینیه ساخته است کذب محض است؛ البته شهرداری برای یکی از مداحان تهران دارد حسینیه می سازد اما برای آقای حدادیان نمی سازد و اینکه می گویند حاج سعید با آقای قالیباف بسته است کذب محض است»

 گفتنی است در روز شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) میدان امام حسین (ع) که محل اصلی تجمعات اخیر شهرداری تهران می باشد برنامه عزاداری با مداحی حاج احمد واعظی ، امین مقدم ، سید محمد جوادی برگزار خواهد شد که بصورت همزمان حاج سعید حدادیان در اجتماع میدان صادقیه ذکر مصیبت می خواند و حاج منصور ارضی، حاج محمود کریمی و حاج حسین سازور نیز در جمع عزاداران در میدان هفت تیر به روضه خوانی مشغول خواهند بود.

Share/Save/Bookmark

تبلیغات غیرقانونی قالیباف شروع شد

به رغم ممنوعیت تبلیغات زود هنگام انتخاباتی و هشدارهای چندباره شورای نگهبان وبه خصوص آیت الله جنتی، با فر ارسیدن سال نوپیامکهایی با مضمون تبلیغ انتخاباتی یکی از کاندیداهای مطرح ریاست جمهوری برای تعدادی از هم وطنان  ارسال شده است که تصاویر آن توسط  چند تن ازکاربران منتشر گردیده است ، این درحالیست که ارسال پیامک های انبوه  وتبلیغاتی در آستانه نوروزاز طرف وزارت ارتباطات  با محدودیت ها وهشدارهای قانونی روبرو شده است.

در روزهای اخیر از سوی حامیان شهردار تهران پیامک هایی همراه با تبریک سال نو و امضای ˈمحمدباقر قالیبافˈ ارسال شده است که در این پیامک عبارت: ˈسالی پر از خیر و برکت و سلامتی برای شما و خانواده محترم آرزومندیمˈ و در انتهای این پیامک  سایت شخصی قالیباف با نام ww.mardeamal.com  و سایت ww.920324.ir به شهروندان معرفی شده است.

قالیباف عملا تبلیغات انتخاباتی خود را از سال ها پیش آغازنموده است ، اما با اقدامات تازه، به طور رسمی و بر خلاف قانون شیوه های جدیدی را برای تبلیغ خود شروع کرده است.

با توجه به قانون، هر گونه تبلیغات زودهنگام برای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری غیرقانونی محسوب می شود؛ از طرفی آیت الله جنتی نیز در خطبه های نماز جمعه اخیر تهران، رسانه ها بخصوص صدا و سیما را از تبلیغات زود هنگام انتخاباتی برخی اشخاص که احتمال نامزدی آنها در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم زیاد است، برحذر داشته است باید از قالیباف که خود را یک تکنوکرات معرفی نموده است توقع رعایت قانون هم داشت ؟ ؟ ؟

قالیباف پس از آن که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴رای کافی نیاورد از سوی شورای شهر تهران به عنوان شهردار این شهر انتخاب شد و در اردیبهشت ۱۳۸۶ به وسیله شورای جدید برای ۴ سال دیگر در مقام خود ابقا شد وی هم اکنون به عنوان یکی از کاندید های احتمالی ۱+۲ مطرح می باشد که مدتی است در برخی از استان ها تبلیغات خود را شروع کرده است.

به نظر می رسد با توجه به اینکه شهردار تهران سال ۸۴ نامزد انتخابات شده بود، فعالیت های فعلی وی نیز در شهرداری تهران رنگ و بوی سیاسی  و انتخاباتی به خود گرفته است.

گفتنی است چندی پیش دو شبکه صدا و سیما نسبت به پخش برنامه هایی از شهردار تهران اقدام کردند.

ولایتی از احتمال دود سیاه ائتلاف خبر داد!!!!!

ولایتی در جلسه نیمه خصوصی با اعضای یکی از جریانات سیاسی در مشهد مقدس از احتمال مشاهده دود سیاه ائتلاف ۲+۱ خبر داد

به گزارش ۵۹۸ به نقل از بی باک، دکتر علی اکبر ولایتی یکی از سه عضو ائتلاف ۲+۱ چند شب پیش در جمع اعضای یکی از جریانات سیاسی مشهد حاضر می شود و ضمن تبیین اینده فضای انتخاباتی کشور صریحا اعلام می کند که احتمال رویت دود سیاه از ائتلاف ۲+۱ می باشد.

یکی از اعضای این جریان سیاسی از وی پرسید؛ ” تا کی باید منتظر نتیجه ائتلاف بمانیم؟ چه زمانی دود سفید از دودکش ائتلاف خارج می شود؟ ” که ولایتی هم در پاسخ به این فرد گفت: تکلیف ائتلاف به این زودی ها مشخص نمی شود و احتمال دارد در آینده دود سیاه هم ببینیم!

گفتنی است؛ مدتی است برخی از ورشکستگان سیاسی سعی دارند تا با شعارهای انقلابی و ابزارهای تحمیلی، خود را بر کرسی قدرت برسانند از همین رو برخی از مردودین فتنه و تکنوکرات مسلکها برای فریب افکار عمومی اقدام به وحدت با تعدادی از چهره های شاخص سیاسی و انقلابی کشور نمودند و از همان ابتدای کار هر آنکه با ساز و کار آنان مخالفت نمود را در صف دشمنان نظام و انقلاب قرار دادند.

حضرت علامه مصباح یزدی و مرحوم حضرت آیت الله خوشوقت از جمله بزرگانی بودند که به این طرح و برنامه های پرشائبه سیاسی پاسخ منفی دادند و در مقابل با حمایت های صریح و بی دریغ خود از جبهه پایداری انقلاب اسلامی، حاضر به همسفرگی با برخی جریانات سیاسی و افراد معلوم الحال نشدند اما عده ای از چهره های سیاسی کشور به این جریانات و افراد اعتماد نمودند و راهشان را از بزرگان بصیری چون حضرت علامه مصباح یزدی و مرحوم حضرت ایت الله خوشوقت جدا نمودند.

متاسفانه افرادی چون دکتر حداد عادل از چهره های متدین و انقلابی کشور با اینکه عدم پایبندی مدعیان وحدت به شعارهایشان را در انتخابات مجلس نهم به وضوح لمس کرده و طمع همسفرگی با چنین جماعتی را چشیده است، بار دیگر در آستانه انتخابات یازدهم ریاست جمهوری بر سر میزی نشست که به عقیده کارشناسان و اعترافات خود اعضای آن ائتلاف، نتیجه اش بسیار مبهم و احتمالا سیاه خواهد بود.

به هر حال ولایتی و حداد این روزها دسشان را به محمدباقر قالیباف داده اند و از ائتلافی سخن می گویند که خود نیز به آینده آن به هیچ وجه خوش بین نیستند و رپرتاژها و انتشار کلیپ های تبلیغاتی اینچنینی نیز مشکلی از آنها رفع نکرده است.

گفتنی است؛ چند ماه پیش حضرت علامه مصباح یزدی در دیدار با دبیرکل و اعضای شاخص جمعیت ایثارگران، به روشن سازی سیاست های کشور بعد از انقلاب پرداخت و از راه کارهای ممکن برای برون رفت از فتنه های در راه و انتخاب فرد اصلح در انتخابات آتی سخن گفت که در آن ایام اظهارات وی برای برخی سیاسیون خوشایند نبود و حتی عده ای بسیار تلاش کردند که این اظهارات حکیمانه و مهم حضرت علامه در فضای سیاسی و رسانه ای کشور منتشر نشود اما نهایتا خبرنگار بی باک این اظهارات مطهری زمان را بنابر تکلیف منتشر نمود.

علامه مصباح یزدی در آن دیدار با انتقاد صریح از برخی دیکتاتوری ها و بداخلاقی ها  از سوی برخی جریانات سیاسی کشور اظهار داشت: هر کسی در هرجا ورشکسته شد برای اینکه خود را داخل کند، شعارش وحدت می شود. هر خائنی که راهی ندارد می خواهد تحت هر عنوانی وارد شود و می گوید که اختلاف نکنید تا ما را فریب دهند.

وی خطاب به حضار در آن جلسه گفت: چندبار باید فریب بخوریم، عنوان وحدت بت برای ما نشود ، وحدت برای کسانیکه در چارچوب اسلام میخواهند با هم کار کنند، است.

تحمیل وحدت غیرمطلوب با عقل سازگار نیست

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) اظهار داشت: ما به همه احترام می گذاریم و از عمق دل دوستشان داریم ، ولی این به معنای این نیست که در تشخیص هایمان همه یکی شویم. ما باید صمیمانه بایکدیگر برخورد کنیم و نظرمان را به دیگران منتقل کنیم و طرف مقابل هم همینطور نظر خود را بگوید ، من هم با روی باز پذیرفته و تامل می کنم. اینکه توقع داشته باشیم همه یکجور فکر کنند و اگر کسی فکر دیگری داشت، بگوئیم او اهل انشقاق است با عقل هیچ سنخیتی ندارد مگر با دموکراسی مبتننی بر منافع مادی و تقسیم منافع، اما ظاهرا این با ارزشهای انقلابی و اسلامی وفق ندارد . اگر اینجور بود اساسا شیعه ای در عالم بوجود نمی آمد .

وحدت بدون حجت ، از شعارهای شیطانی است

علامه مصباح یزدی تاکید کرد: صرف وحدت معیار نیست، وحدتی باید معیاری باشد که برای اهداف و مصالح اسلام لحاظ شود لذا جایی که فردی یقین به ضرر دارد به چه حجتی باید تبعیت کند؟! این از همان شعارهای شیطانی است که می خواهند سوء استفاده کنند، وحدت کلمه حق است اما آنها که این را مطرح می کنند منافع خود را خواسته و منافع اسلام را نمی خواهند ، عده ای  وحدت را بهانه می کنند، ما باید هوشیار باشیم و از این تجربه ها استفاده کنیم.

وقتی که فرد طالب وحدت خائن است و اگر بتواند در مقابل ولایت می ایستد، وحدت معنایی ندارد

به گزارش خبرنگار بی باک، علامه مصباح یزدی در ادامه گفت: متهم کردن یکدیگر به رعایت نکردن وحدت و این حرفها منطق درستی نیست و اگر این جوابی داشته باشد بفرمائید چرا ابوذر و سلمان در صدر اسلام رعایت وحدت نکردند؟

عضو خبرگان رهبری گفت: در جایی ممکن است که تبعیت از دیگران مطلوب باشد و در جای دیگری نه ، عقلا می گویند وقتی حجتی نداریم حق با اکثریت است، اما کسی که حجت و یقین دارد باید به آن عمل کند و در اینجا وحدت معنایی ندارد مخصوصا که فرد طالب وحدت، آدم خائنی باشد که بارها خیانت خود را ثابت کرده است و الان هم اگر بتواند با ولایت نیز مقابله می کند منتهی قدرتش را ندارد.

علامه مصباح یزدی اظهار داشت: چشم ما باید به فلش ها و اشاره هایی باشد که رهبر معظم انقلاب نشان می دهند و این معنایش این نیست که ایشان معصوم است بلکه یک حجت شرعی و اطمینان بخش است.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) اظهار داشت:  بنابراین این مساله که  آرمانی و ایده الی که فکر کنیم که همه خوبان و اصولگرایان بر روی یک فرد واحد فکر کنند عملا فکر می کنم که دور از واقعیت است، البته اگر بشود خیلی خوب است.

آیا آرم طرح ترافیک یک برچسب انتخاباتی است؟

با توجه به اینکه تبلیغ مستقیم برای قالیباف غیر ممکن بوده است، آیا طراحان در پی آن بوده اند تا با تبلیغ شهرداری، به صورت غیر مستقیم شهردار تهران را تبلیغ نمایند؟

به گزارش گروه سیاسی  پس از پایان یافتن ایام تعطیلات نوروز از امروز شنبه ۱۷ فروردین دوربین های ثبت ورود به محدوده طرح ترافیک فعال می شود و تنها خودروهایی حق ورود به قلب تهران را دارند که حامل برچسب آرم طرح ترافیک باشند.

اما نکته قابل توجه در برچسب های آرم طرح ترافیک امسال؛ رخنمایی آرم شهرداری به عنوان اصلی ترین و بلکه بیشترین حجم برچسب است که کاملا خود را روی شیشه ماشین ها نمایان خواهد کرد.
تا آنجا که به نظر می رسد بیشتر از آنکه یک مجوز جهت کنترل ترافیک باشد، جلوه تبلیغاتی دارد.
این در حالی است که در سالهای قبل هیچگاه چنین امری متداول نبوده است و به نظر می رسد امسال تلاش بر آن بوده که کلمه شهرداری تهران بیشتر در انظار و دید مردم خود نمایی کند.
با این وصف باید پرسید با توجه به اینکه تبلیغ مستقیم برای قالیباف غیر ممکن بوده است، آیا طراحان در پی آن بوده اند تا با تبلیغ شهرداری، به صورت غیر مستقیم شهردار تهران را تبلیغ نمایند؟
اهمیت این سوال از آنجا است که تعداد برچسب های طرح طرافیک و روزانه بیش از ۹۸هزار فقره است که تعداد قابل توجهی محسوب می شود و با توجه به سیار بودن آن و تردد در شهر، می تواند یک ابزار تبلیغی مناسب در سطح شهر باشد.

 

تغییر در آرایش رسانه‌ای سردار خلبان دکتر قالیباف

شنیدیم که در پایان تعطیلات نوروزی و در آستانه انتخابات یازدهم ریاست جمهوری حسین قربانزاده سردبیر روزنامه همشهری به عنوان مدیرمسئول روزنامه تهران امروز (حامی قالیباف) جایگزین مجید رفیعی مدیر مسئول سابق این روزنامه شد. خبرگزاری تسنیم در این خصوص نوشته: حسین قربانزاده ۳۳ ساله و
دانش آموخته کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرمشناسی از دانشگاه امام صادق(ع) است. وی پیش از این جانشینی مدیر مسئول روزنامه تهران امروز و معاونت فرهنگی موسسه همشهری و همچنین مدیر مسئولی برخی مجلات همشهری مانند داستان، آیه و سرنخ را در کارنامه دارد. این خبرگزاری افزوده: این تغییر که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری صورت گرفته یک آرایش سیاسی جدید در تیم رسانه‌ای قالیباف شهردار تهران که کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری می‌باشد، محسوب می‌شود. گفتنی است روزنامه همشهری که به حمایت از کاندیداتوری قالیباف در نهان و آشکار می‌پردازد از بودجه بیت‌المال ارتزاق می‌کند.

سمفونـی نامزدهـا

پس از مدت‎ها که گمانه‎زنی‎‎هایی در رابطه با کاندیدا‎های انتخابات ریاست‎جمهوری مطرح شده بود، کاندیداها اندک ‎اندک در حال رونمایی از خود هستند.

به گزارش جهان، پس از مدت‎ها که گمانه‎زنی‎‎هایی در رابطه با کاندیدا‎های انتخابات ریاست‎جمهوری مطرح شده بود، این افراد اندک‎اندک در حال رونمایی از خود هستند و بر حسب تکلیف و برای انجام وظیفه خطیر ریاست‎جمهوری اعلام حضور می‎کنند.در این میان برخی در آرزوی کرسی نرم ریاست‎جمهوری هستند؛ برخی دیگر آمده‎اند تا به بهانه کاندیداتوری نام خود را دوباره مطرح کنند و به زندگی سیاسی خود رونق ببخشند و برخی نیز همین تریبون‎‎های رسانه‎ای و گفت‎وگو با رسانه‎‎های مختلف برایشان کافی است تا بتوانند نظرات خود را به گوش مردم برسانند.

منوچهر متکی 

منوچهر متکی از جمله افرادی است که با همراهی احمدی‎نژاد معروف شد و پس از جدایی از دولت تلاش دارد تا با نقد دولت معروف‎تر شود. وی پس از انتخابات سال ۸۴ از ستاد انتخاباتی علی لاریجانی وارد تیم احمدی‎نژاد شد و تا اواسط دولت دهم نیز بدون کمترین انتقاد و گلایه‎ای در کنار احمدی‎نژاد به مدیریت وزارت خارجه مشغول بود. هرچند که متکی برخلاف بسیاری از وزاری احمدی‎نژاد از بادوام‎ترین اعضای دولت به‎شمار می‎رفت ولی اکنون یکی از منتقدین جدی دولت است و فرقی هم نمی‎کند که این انتقاد اقتصادی باشد یا هسته‎ای. مدتی پیش وی با انتشار نامه‎ای سرگشاده خطاب به مردم ایران اعلام کاندیداتوری کرد تا به قول خودش مردم ایران به دولتی که لیاقتش را دارند برسند! گفته می‎شود وی یکی از کاندیدا‎های جبهه پیروان خط امام و رهبری در این انتخابات خواهد بود.

سعید جلیلی 

برای یک سیاستمدار، سن زیر ۵۰ سال یعنی جوان بودن. سعید جلیلی یکی از کاندیدا‎های جوان با سیمای انقلابی است که این‎روز‎ها نامش برای کاندیداتوری ریاست‎جمهوری بر سر زبان‎ها افتاده است. برایش کمپین انتخاباتی تشکیل داده‎اند و در فضای مجازی سایت‎ها و وبلاگ‎‎های زیادی در حمایت از وی شکل گرفته است. با وجود این تبلیغات و حمایت‎‎های خودجوش و نامه‎‎های دعوت از وی برای حضور در انتخابات به‎نظر می‎رسد جلیلی یکی از افرادی است که می‎تواند یک احمدی‎نژاد دیگر باشد و شاید عده‎ای دوست داشته باشند که جلیلی سوم تیر دیگری را خلق کند. اما گویا جلیلی این‎روز‎ها دغدغه‎ای جز پرونده هسته‎ای ایران ندارد و تا‎کنون به همه درخواست‎ها پاسخ منفی داده است. جلیلی نداشتن تیم کاری را بهانه‎ای برای نیامدن خود کرده است. وی شاید تنها کسی باشد که در این شرایط مساعد، علاقه‎ای برای احساس تکلیف کردن ندارد!

اسحاق جهانگیری 

در روز‎هایی که پراید مرز ۲۰ میلیون را رد کرده است و ملت دغدغه گرانی آجیل شب عید را دارند، بازار کاندیدا‎های اقتصادی سکه است. هرچه بتوانی از عملکرد اقتصادی دولت بیشتر انتقاد کنی، حرفت بیشتر خریدار دارد. شاید این‎روز‎ها در نظر مردم فرشته نجات باید تحصیلات و سابقه مرتبط با اقتصاد هم داشته باشد. جهانگیری جدی‎ترین گزینه اقتصادی اصلاح‎طلبان در انتخابات ۹۲ است. چندی پیش نیز وی به‎همراه موسوی لاری و مجید انصاری به دیدار رهبری رفته بودند تا کدورت‎‎های گذشته به فراموشی سپرده شود. اما اگر کمی واقع‎بین باشیم، نباید برای جهانگیری پستی بالاتر از مرد اقتصادی دولت اصلاحات قائل شویم.

مصطفی پور محمدی 

همه کمبود‎‎های دولت بین منتقدین تقسیم شده است و بخش قانون‎گرایی و پایبندی به قانون که در این سال‎ها محلی از اعراب نداشت، به وزیر اسبق احمدی‎نژاد رسیده است. پورمحمدی این‎روز‎ها از هر لحاظ مرد قانون است؛ از ریاست سازمان بازرسی کل کشور و مصاحبه‎‎های مرتبط با این پست در مبارزه با  بی‎قانونی و فساد گرفته تا راه‎اندازی روزنامه و سایت خبری تازه‎تأسیس «قانون». اگر به این لیست هفته‎نامه «متن» و سایت خبری «نامه» را هم اضافه کنیم، مطمئن خواهیم شد که حجت‎الاسلام پور محمدی برای حضور در انتخابات، تیم رسانه‎ای خود را به خوبی مجهز کرده است. احتمال دارد جامعه روحانیت مبارز تهران، حجت‎الاسلام ابوترابی فرد و حجت‎الاسلام پورمحمدی را به‎عنوان کاندیدا‎های خود مطرح کند. هرچند پورمحمدی اعلام کرده که حاضر است به‎نفع ابوترابی کنار برود ولی عزم جدی وی برای ریاست‎جمهوری و فعالیت اندک حجت‎الاسلام ابوترابی سبب شده است که این اظهارنظر صرفا یک تعارف سیاسی تلقی شود.

علی اردشیر لاریجانی 

در ۸ سال اخیر این‎روز‎ها را باید روز‎های اوج لاریجانی دانست. برخلاف گذشته که وی در مقابل احمدی‎نژاد از رأی چندان بالایی برخوردار نبود، این‎روز‎ها در بهترین شرایط قرار دارد و نظرسنجی‎ها از محبوبیت بالای وی در میان منتقدین دولت خبر می‎دهد. مقابله با دولت در قامت رئیس مجلس و جنجال‎‎های اخیر دولت و مجلس سبب شده است که بسیاری، وی را نماد مقابله با رفتار‎های دولت بدانند. اما انتخابات ریاست‎جمهوری با فرایند انتخاب ریاست مجلس تفاوت فراوانی دارد و نمی‎توان پیش از انتخابات، رأی مردم را پیش‎بینی کرد به همین دلیل بعید به‎نظر می‎رسد که لاریجانی نقد ریاست مجلس را با نسیه ریاست‎جمهوری معاوضه کند.

ولایتی – حداد – قالیباف 

در روز‎هایی که این سه نفر به‎شدت به یکدیگر نزدیک شده‎اند و هرگونه اختلاف و جدایی را تکذیب می‎کنند؛ شاید بهتر باشد در کنار یکدیگر و به‎صورت یکجا مورد بررسی قرار گیرند. علی اکبر ولایتی پزشک اطفالی است که سابقه هدایت ۱۶ ساله وزارت خارجه را در کارنامه دارد اما در تلویزیون در مورد تاریخ سخنرانی می‎کند؛ شخصیتی است که نه برچسب ساکت فتنه به او می‎چسبد و نه اصول‎گرای تندرو. دیپلمات‎ها همیشه کم‎حرف هستند و سنجیده سخن می‎گویند اما کم‎حرفی و حضور اندک در میان رسانه‎ها برای یک کاندیدای ریاست‎جمهوری به معنای آن است که وی رغبت چندانی برای ریاست‎جمهوری ندارد و صرفا برای تکمیل پازل وحدت و سنگین‎تر کردن کفه ائتلاف سه نفره وارد گود شده است. ضلع دیگر این ائتلاف حداد عادل است؛ ادیبی که به‎نظر می‎رسد برای ریاست‎جمهوری بسیار مصمم‎تر از ولایتی است. مصاحبه‎‎های منظم و متعدد و پایبندی به ائتلاف سه نفره، از نشانه‎‎های این تصمیم است. نکته جالب‎توجه آن‎که چندی پیش هفته نامه «۹ دی» که متعلق به حمید رسایی است و از رسانه‎‎های نزدیک به جبهه پایداری محسوب می‎شود، از حداد عادل به‎عنوان یکی از گزینه‎‎ جبهه پایداری نام برد تا حداد فرد مشترک میان ائتلاف سه نفره و پایداری باشد، هرچند که بسیاری معتقدند جبهه پایداری خیلی پیش از این در مورد کاندیداتوری باقری لنکرانی به اجماع رسیده است. ضلع آخر این ائتلاف را محمدباقر قالیباف تشکیل می‎دهد؛ فردی که در سال ۸۴ مخالفانش به کنایه وی را «سردار، دکتر، خلبان قالیباف» خطاب می‎کردند اما گویی عملکرد وی در شهرداری تهران در ۸ سال اخیر به‎ویژه در سال پایانی ثابت کرده است که باید به القاب فوق «پل‎ساز» و «تونل‎ساز» را هم اضافه کرد! اکنون باید منتظر ماند و دید پس از نظرسنجی‎ کدام‎یک از این سه نفر کاندیدای ریاست‎جمهوری خواهد شد و کدام یک به کاندیدای منتخب ائتلاف کمک خواهند کرد.

محمد رضا عارف 

اگر از توهم کاندیداتوری خاتمی و رأی‎آوری جهانگیری کمی فاصله بگیریم، خواهیم دید که محمد رضا عارف جدی‎ترین گزینه اصلاح‎طلبان در انتخابات پیش‎رو است. معاون اول کم‎حرف و متین دولت خاتمی این‎روز‎ها تلاش دارد تا پس از حوادث سال ۸۸ با حضور در انتخابات یک چهره موجه از اصلاح‎طلبان در میان افکار عمومی نشان دهد. در جبهه اصلاحات هنوز اجماعی صورت نگرفته است و همه منتظر نظر بزرگان این جبهه نظیر خوئینی‎ها، خاتمی و عبدالله نوری هستند.

کامران باقری لنکرانی 

در روز‎های ابتدایی تشکیل جبهه پایداری برخی عدم کاندیداتوری وی برای انتخابات مجلس نهم را نشانه عزم وی برای حضور در میدانی بزرگتر می‎دانستند که هرچه به انتخابات خرداد ۹۲ نزدیک‎تر می‎شویم، این تحلیل بیشتر رنگ و بوی واقعیت به خود می‎گیرد. جبهه پایداری اعلام کرده است که گزینه‎‎های انتخاباتی‎اش جلیلی یا لنکرانی هستند و اگر جلیلی کاندیدا شود، او گزینه اصلی خواهد بود و ۳۱۳ تن از جوانان حامی این جبهه نیز در نامه‎ای خطاب به جلیلی و لنکرانی همین موضوع را اعلام کرده‎اند. اما خیلی پیش از این‎ها جلیلی خود را از صحنه انتخابات خارج کرده و نیامدنش را قطعی کرده است. پس گزینه دیگری غیر از لنکرانی نمی‎ماند. هرچند که برخی صحبت‎‎های تأیید نشده از وجود مشکلاتی در تأیید صلاحیت لنکرانی حکایت می‎کند؛ ولی فعالیت جدی جبهه پایداری در این زمینه نشان می‎دهد که گویا مشکلی به‎وجود نخواهد آمد.

علی فلاحیان

وی پس از محمدی ری‎شهری دومین وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی بوده است. از چندی پیش نام وی همواره به‎عنوان یکی از نامزد‎های احتمالی ریاست‎جمهوری شنیده می‎شد و هرچند که این نامزدی خیلی جدی به‎نظر نمی‎رسید اما مصاحبه‎ جالب فلاحیان نشان داد که گویا او بدش نمی‎آید طعم پاستورنشینی را بچشد. فلاحیان عنوان کرده بود که درخواست‎ها برای کاندیداتوری وی به حد نصاب رسیده است و به همین دلیل وی کاندیدای ریاست‎جمهوری خواهد شد! اما دقیقا مشخص نیست که این درخواست‎ها از سوی چه کسانی و تا چه میزان بوده که توانسته است وی را متقاعد به حضور در صحنه انتخابات کند. هرچند گویا همین حد نصاب برای فعالیت بیشتر و حتی علنی‎تر او کافی بوده است اما بعید به نظر می‎رسد که در انتخابات رأی ایشان برای پاستورنشینی به حد نصاب برسد.

محسن رضایی 

وی را باید مرد همیشه در صحنه دانست. حالا فرقی نمی‎کند چه صحنه‎ای باشد. فرماندهی میدان جنگ، کاندیداتوری دوره‎‎های متعدد ریاست‎جمهوری و حتی تماشای بازی تراکتور‎سازی در استادیوم یادگار امام تبریز تنها بخشی از صحنه‎‎هایی است که محسن رضایی در آنها حضور داشته است. این بار هم آقامحسن گویا عزم جدی برای کاندیداتوری دارد و برخلاف سال ۸۴ قول داده است که به‎نفع هیچ کس هم کنار نرود. باز هم اوضاع نابسامان اقتصادی و برنامه‎‎های جامع و معروف اقتصادی وی سبب شده است عزم وی برای این حضور جدی‎تر باشد و هر هفته وی در یکی از استان‎ها در حال سخنرانی انتخاباتی باشد. اما وی برخلاف اصول‎گرایان دیگری نظیر قالیباف و لاریجانی برای خود ائتلاف و جبهه خاصی دست و پا نکرده است و عنوان مهم‎ترین نامزد مستقل انتخابات را یدک می‎کشد.

اسفندیار رحیم مشائی 

وقتی شعار دولت از سال ۸۴ تا ۹۲ از عباراتی نظیر «عدالت‎خواهی» و «دولت کریمه» و… به شعار «زنده باد بهار» برسد، طبیعی است که نامزد دولت برای انتخابات ریاست‎جمهوری از محمود احمدی‎نژاد با لباس‎‎ها و کاپشن‎‎های ساده به اسفندیار رحیم مشایی شیک‎پوش برسد. البته حامیان دولت هم در این سال‎ها تغییر جدی یافته‎‎اند و از حامیان گفتمان سه تیر به بازیگران و همچنین وبلاگ‎نویسانی رسیده‎اند که نظر رهبری را دچار شبهه می‎دانند.

البته برخی تحلیلگران معتقدند که اسفندیار رحیم مشائی برخلاف آنچه دولت نشان داده است، گزینه نهایی دولت نیست و صرفا بهانه‎ای برای دعوا‎های سیاسی بعدی خواهد بود.

نحوه برخورد دولت با رد صلاحیت‎‎های نظام پزشکی نشانگر آغاز این دعوا‎های سیاسی است. نیکزاد و الهام نیز دیگر گزینه‎‎هایی هستند که احتمال می‎رود در لحظه آخر با تابلوی احمدی‎نژاد در انتخابات ریاست‎جمهوری حاضر شوند.

حسن روحانی 

از میان مشکلات دولت، تحریم‎ها سهم حسن روحانی شده است تا برخلاف ۷ سال گذشته زبان باز کرده و نسبت به مذاکرات هسته‎ای انتقاد کند و دوران ضعیف مدیریت تیم هسته‎ای در دوران اصلاحات را درخشان‎ترین دوران تلقی نماید. نزدیکی روحانی به آیت‎الله هاشمی رفسنجانی سبب شده است که وی را جزء سیاستمداران راست و البته میانه‎رو تلقی کنند که البته این میانه‎روی سبب شده است تا برخی اصلاح‎طلبان نیز اجماع پیرامون وی را مطلوب بدانند. اما برخلاف اصلاح‎طلبان و اصول‎گرایان، راست‎گرایانی که خود را میانه‎رو می‎دانند، بین مردم از جایگاه خاصی برخوردار نیستند و همین میانه‎روی سبب شده است که در میان اصلاحاتی‎ها و اصول‎گرایان دارای منتقدین جدی باشند.

اکبر هاشمی رفسنجانی 

همیشه، آمدن هاشمی برای عده‎ای از موافقان و مخالفانش سود و منفعت داشته است. برخی با شعار ضد هاشمی بودن و برخی هم زیر سایه وی در حال جمع‎آوری رأی هستند. اما غیر از دولتی‎ها، کمتر کسی آمدن وی را جدی می‎داند. هاشمی و فرزندانش حضور در انتخابات را تکذیب می‎کنند و اصول‎گرایان هم شایعه حضور وی را جدی تلقی نمی‎کنند. از سوی دیگر اصلاح‎طلبان نیز ترجیح می‎دهند که وی صرفا به‎عنوان یک بازیگردان در صحنه حاضر شود یا شاید واسطه‎ای برای بازگشت اصلاح‎طلبان به فضای سیاسی کشور از طریق رایزنی با حاکمیت.

حسن سبحانی 

استاد آرام و متین اقتصاد دانشگاه تهران پس از آن‎که نتوانست به مجلس هشتم راه یابد، ترجیح داد که از فضای سیاسی کشور فاصله بگیرد اما گویا همیشه به‎دنبال بازگشت به این صحنه بوده است. سبحانی از سیاستمدارانی است که نباید از وی توقع داشت برای محاسبات سیاسی وزن بالایی قائل باشد. همین نکات سبب شد که وی به‎عنوان اولین کاندیدا خود را معرفی کند و بدون توجه به آمادگی ستاد‎ها و رسانه‎‎های حامی، صرفا به بیان نظرات اقتصادی خود بپردازد. سبحانی را می‎توان جزء آن دسته از نامزد‎هایی دانست که خودشان نیز چندان امیدی به پاستوری شدن ندارند و صرفا برای بیان نظرات کارشناسی خود وارد گود شده‎اند.

دیگر نامزد‎ها 

در حاشیه این گمانه‎زنی‎ها نام‎‎های دیگری نیز به گوش می‎رسد که حتی خود آن افراد هم از کاندیداتوری خود خبر ندارند! برخی در شبکه‎‎های اجتماعی کمپین‎‎های انتخاباتی طنز راه انداخته‎اند؛ کمپین‎‎هایی که حسابی هم صدا کرده است. کمپین مرتضی درخشان و مطالب جذاب این فعال رسانه‎ای یکی از همین کمپین‎‎های پرطرفدار است که درصد محبوبیتش در این شبکه‎ها از افرادی نظیر لاریجانی و هاشمی نیز بیشتر شده است. در حالی‎که فرمانده سپاه قدس دغدغه اصلی‎اش د بیداری اسلامی است، کمپین دعوت از سردار قاسم سلیمانی از کمپین‎‎های پرطرفدار شبکه «افسران» است. کمپین دعوت از «آیت‎الله سید احمد خاتمی» امام جمعه تهران و احمد توکلی از دیگر کمپین‌های انتخاباتی است.

 

دوران «بگم بگم» گذشته است/ مشکلات اقتصادی ریشه در سیاست‌زدگی دارد

چرا در فضای سیاسی کار به جایی می رسد که رهبر معظم انقلاب می فرمایند: “این کار خلاف قانون، خلاف شرع و خلاف اخلاق است”. نگرانی ما از شکل گیری و دامن زدن به فضای سیاسی آلوده به اینگونه بحث ها است وگرنه مگر یک مجموعه، نظام، جامعه و فردی که ادعای یک حرکتی می کند و بخواهد در عرصه داخلی و بین المللی وارد شود، آیا می تواند بگوید که من از سیاست بدم می آید؟

شهردار تهران درباره وارد کردن برخی اتهامات به وی از سوی رسانه های منتسب به دولت، گفت: اگر کسی ثابت کرد که قالیباف حتی فعالیت اقتصادی شخصی مباح انجام می دهد، بنده می‌پذیرم، ضمن این که معتقدم دوران «بگم بگم» دیگر تمام شده است.

به گزارش اقتصادایران آنلاین به نقل از مهر، محمدباقر قالیباف شهردار تهران و عضو ائتلاف سه گانه اصولگرایان با حضور در خبرگزاری مهر به سئوالات خبرنگاران در ابعاد سیاسی، اجتماعی فرهنگی، اقتصادی و دانشگاهی پاسخ گفت.

وی در پاسخ به این سئوال که ۸ سال پیش شما کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری بودید و امروز هم به عنوان

اگر کسی ثابت کرد که قالیباف حتی فعالیت اقتصادی شخصی مباح انجام می دهد، بنده می‌پذیرم، ضمن این که معتقدم دوران «بگم بگم» دیگر تمام شده است.

یکی از گزینه های جدی در این حوزه مطرح هستید، اما بارها گفته اید که «از سیاست متنفرم»؛ این دو چطور با هم قابل جمع است، گفت: آنچه من گفتم مبتنی بر تنفر از سیاست بازی بوده است نه اصل سیاست . اتفاقا سیاست به معنای خردورزی، تدبیر و درایت داشتن حتما کار خوبی است و هیچ عقل متصل به وحی‌ای مخالف آن نیست.

شهردار تهران افزود: امروز در این اصل که سیاستمان باید عین دیانتمان و دیانتمان عین سیاستمان باشد مشکلی نداریم . آنچه امروز مشکل به نظر می رسد این است که اکثر سیاستمداران دنیا سیاست را وسیله ای برای مکر و حیله می بینند. که این موضوع در مبانی دینی ما جایی ندارد. از طرفی هم برخی سیاست را به عنوان بده بستان می شناسند. یعنی در یک بده بستان سیاسی با هم کار می کنند که این موضوع هم واقعا در انقلاب، نظام اسلامی و عالم سیاست در فضای اسلامی جایگاهی ندارد و لذا گر بنده گلایه کردم از این فضا بوده است.

قالیباف، نمونه مشکلات در فضای سیاسی ناسالم را جریانات اخیر در کشور خواند و افزود: چرا در فضای سیاسی کار به جایی می رسد که رهبر معظم انقلاب می فرمایند: “این کار خلاف قانون، خلاف شرع و خلاف اخلاق است”. نگرانی ما از شکل گیری و دامن زدن به فضای سیاسی آلوده به اینگونه بحث ها است وگرنه مگر یک مجموعه، نظام، جامعه و فردی

وی در پاسخ به این سئوال که ۸ سال پیش شما کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری بودید و امروز هم به عنوان یکی از گزینه های جدی در این حوزه مطرح هستید، اما بارها گفته اید که «از سیاست متنفرم»؛ این دو چطور با هم قابل جمع است، گفت: آنچه من گفتم مبتنی بر تنفر از سیاست بازی بوده است نه اصل سیاست . اتفاقا سیاست به معنای خردورزی، تدبیر و درایت داشتن حتما کار خوبی است و هیچ عقل متصل به وحی‌ای مخالف آن نیست.

که ادعای یک حرکتی می کند و بخواهد در عرصه داخلی و بین المللی وارد شود، آیا می تواند بگوید که من از سیاست بدم می آید؟

وی تاکید کرد که آن بخش از بی صداقتی ها، پرده دری ها، ریاکاری ها و آن چیزهایی که متاسفانه در سالهای اخیر در کشور باب شده است مورد انتقاد بنده است.

عضو ائتلاف سه گانه اصولگرایان در پاسخ به این سئوال که اخبار و شایعاتی بعضا پیرامون شما مطرح شده است که همواره سکوت شخص شما را به همراه داشته است، تصریح کرد: اینکه می گویید من خیلی نسبت به موضوعات پاسخ ندادم به این معنی نیست که من پاسخگو نیستم، بلکه ممکن است عکس العمل نشان ندهم.

قالیباف ادامه داد: واقعیت این است عمده حرف هایی که زده می شود هم حرف هایی مغرضانه است و هم اینکه صحت ندارد. اگر بنده بخواهم نسبت به این موضوعات و مسائل بی پایه و اساس واکنش نشان بدهم صبح تا شب باید نقش سخنگویی را ایفا کنم که این و آن را تکذیب می کند. اگر این کار را انجام بدهم آن وقت چه کسی می خواهد شهر را اداره کند؟ به هر حال این شهر بزرگ نیازی به تلاش های زیادی دارد.

شهردار تهران گفت: شما می‌دانید که کار، تلاش و برنامه ریزی کردن نیاز به یک آرامش روحی و روانی دارد تا بتوان با طمانینه کارهای گسترده را پیش برد لذا من خیلی خودم را دخیل این مسائل نمی کنم و معتقدم گذشت زمان خیلی از مسائل را روشن می کند کما اینکه امروز به نظر من بخشی از این موضوعات روشن شده است.

شهردار تهران، در پاسخ به سئوال دیگری مبنی براینکه پاسخ شما به رسانه های منتسب به دولت که بعضا در اخبار خود از وجود پرونده های عجیب و غریب علیه شخص شما و شهرداری سخن می گویند، چیست، گفت: من این موضوع را به دو قسمت تقسیم می کنم. یکی مباحث مربوط به شخص بنده به عنوان قالیباف و شهردار تهران و بخشی دیگر مربوط به شهرداری است. وقتی در مورد بنده صحبت می شود مربوط به طول دوره مدیریت من در شهرداری تهران و اقداماتم در طول زندگی است. بنده همیشه در هر محفل و نشستی گفته ام هر کسی که در رابطه با من حرف و مطلبی دارد نسبت به انتشار آن آزاد است، البته به شرط اینکه مطالب آنها با سند و مدرک همراه باشد، نه بر اساس جوسازی‌ها و حرف های بی پایه و اساس.

وی ادامه داد: مثلا شما خیلی وقت ها ممکن است بشنوید که قالیباف سرمایه دار است ،خوب اشکالی ندارد اگر کسی توانست در این کشور ثابت کند که قالیباف حتی فعالیت اقتصادی شخصی مباح انجام می دهد من قبول می کنم. در حالیکه بنده حتی فعالیت اقتصادی شخصی مباح هم انجام نمی دهم چرا که زمانی یک بچه رزمنده

بنده اعتقادم بر این است که در کشور ما هیچ چالشی مهمتر از چالش مدیریت نیست. زمانی که به نیروی انتظامی رفتم بیش از ۱۰ نفر با خودم به آنجا نبردم. حتی بودجه این نهاد از ۳.۲ درصد از بودجه عمومی کشور به ۳ درصد رسید اما سازمان پلیس نو شد و اتفاقات بسیار خوبی افتاد که مردم به پلیس نزدیک تر شدند و از وجود آن احساس آرامش و امنیت می کردند و این چیزی جز مدیریت نبود.

بوده ام و امروز هم هر کجا کار می کنم با دریافت حقوقم از همانجا ارتزاق می کنم.

قالیباف افزود: درباره فعالیت های شهرداری هم باید اشاره کنم هیچ مدیر عاقل و متعهدی در هر مجموعه ای که کار می کند نمی تواند مدعی شود که مجموعه تحت نظارتش هیچ گونه تخلفی ندارد. اگر اینچنین است پس این حجم میلیونی پرونده ها در قوه قضائیه برای چیست؟ پس حتما اشکالاتی وجود دارد و هیچ کس هم منکر وجود اشکالات نیست. اما در طول مدیریت بنده بر شهرداری تهران همه دستگاه های نظارتی و کنترلی و آنهایی که می توانند تصمیم گیر باشند مثل سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات، شورای شهر تهران، سازمان حسابرسی کشور و وزارت اطلاعات ۴ سال متوالی است که شهرداری تهران را به عنوان دستگاه نمونه در مبارزه با فساد و تخلف معرفی می کنند.

شهردار تهران یادآور شد: البته فارغ از درست نبودن اقدامات عده ای برای اتهام زنی و ارائه سند و مدرک، کسانی که بر اساس مبانی خود این کار را دنبال می کنند باید بدانند که این کار حتما کار غلطی است که نه اخلاقی، نه اسلامی و نه قانونی است و از همان اقداماتی است که به تعبیر حضرت آقا هم خلاف قانون، هم خلاف اخلاق و هم خلاف شرع و خلاف حقوق اساسی ملت است.

وی افزود: به هر حال اگر امروز شهرداری تهران یک اشکالی دارد و کسی می خواهد این ایراد را نگه دارد، سوء ظن پیدا کند و در روز مبادا آن را مورد استفاده قرار دهد این کار با کدامیک از مبانی دین، احادیث، روایات، قرآن و قانون سنخیت دارد؟ هر کس اینگونه اقدامات را انجام دهد حتما باید بداند این کارها یک کار شیطانی است و بهتر است مردم و رسانه ها چنین اقداماتی را تقبیح کنند. اگر اشکالی هم در جایی وجود دارد شایسته است که به دستگاه های نظارتی و قضایی اعلام شود.

قالیباف ، در پاسخ به این سئوال که برای ایام انتخابات و تبلیغات چه رویکردی به منظور پاسخگویی به این مسائل خواهید داشت و اگر مثلا شبیه آنچه در مجلس اتفاق افتاد فیلمی منتشر شد چه پاسخی دارید، خاطر نشان کرد: من فکر می کنم فضای بگم بگم دیگر گذشته و قدیمی شده و جامعه هم از اهداف اینگونه رفتارها اگاه است و از مردم از اینگونه اعمال دوری می کنند.

قالیباف در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه مهمترین تجربه ای که از نظمیه به بلدیه آورده اید چه بود و برای رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم در صورت

در حوزه اقتصاد چالش اصلی مدیریت است و این موضوع باعث شده که امروز از یک روستایی گرفته که مشکل معیشت دارد تا یک سرمایه گذار که برای سرمایه گذاری با مشکل مواجه شده است همه در یک کلاف سردرگمی هستند. با این وضعیت اگر دهها اقتصاد دان هم بیایند نمی توانند مشکل کشور را حل کنند. درست است که چالش اصلی ما اقتصادی است اما راه حلش اقتصادی نیست. اینها همه در شرایطی است که درآمد کشور ما در یک دوره شش ساله افزایش چشم گیری داشته است اما باز هم با وجود فروش نفت ۱۲۰ دلاری با مشکل مواجه می شویم که این چیزی نیست جز مدیریت غلط توام با سیاست زدگی.

کاندیداتوری چه خواهید کرد، گفت: پایه و اساس آنچه که بنده در کار مدیریت به دست آورده ام از دوران دفاع مقدس است و حتی دانشگاه اینقدر به من کمک نکرد. بنده اعتقادم بر این است که در کشور ما هیچ چالشی مهمتر از چالش مدیریت نیست. زمانی که به نیروی انتظامی رفتم بیش از ۱۰ نفر با خودم به آنجا نبردم. حتی بودجه این نهاد از ۳.۲ درصد از بودجه عمومی کشور به ۳ درصد رسید اما سازمان پلیس نو شد و اتفاقات بسیار خوبی افتاد که مردم به پلیس نزدیک تر شدند و از وجود آن احساس آرامش و امنیت می کردند و این چیزی جز مدیریت نبود.

وی اضافه کرد: در شهرداری مگر پول نبود؟ مگر دیگران نمی توانستند خدمات فعلی را به مردم ارائه کنند؟ اگر کسی در دوران بنده به شهرداری آمد بر اساس شناخت و شایسته سالاری بود و حتی گرایش سیاسی اش هم در این انتخاب دخالتی نداشت چه بسا مدیرانی الان مشغول به کار هستند که در شهرداری رشد یافتند . امروز چند معاون بنده از نیروهای جوان و رشد یافته درون شهرداری هستند.

شهردار تهران عنوان کرد: در حوزه اقتصاد چالش اصلی مدیریت است و این موضوع باعث شده که امروز از یک روستایی گرفته که مشکل معیشت دارد تا یک سرمایه گذار که برای سرمایه گذاری با مشکل مواجه شده است همه در یک کلاف سردرگمی هستند. با این وضعیت اگر دهها اقتصاد دان هم بیایند نمی توانند مشکل کشور را حل کنند. درست است که چالش اصلی ما اقتصادی است اما راه حلش اقتصادی نیست. اینها همه در شرایطی است که درآمد کشور ما در یک دوره شش ساله افزایش چشم گیری داشته است اما باز هم با وجود فروش نفت ۱۲۰ دلاری با مشکل مواجه می شویم که این چیزی نیست جز مدیریت غلط توام با سیاست زدگی.

قالیباف با انتقاد از اینکه در موضوع هدفمندی یارانه ها هم با سیاست زدگی عمل شد، تصریح کرد: بر این اساس یارانه نقدی که پرداخت آن به طور ملموس در جامعه احساس می شود انجام شد اما یارانه تولید که اهمیت بسزایی دارد و در طولانی مدت اثرگذاری خود را نشان می دهد، پرداخت نشد که این موضوعات باعث بوجود آمدن چالش های اقتصادی در کشور شده است؛ البته بنده معتقدم این چالش ها به سرعت قابل حل و فصل است. ضمن اینکه اعتقاد دارم واقعا بخش کمی از مشکلات که سهم ناچیزی دارد ناشی از تحریم است.

وی در پاسخ به سئوالی دیگر درباره اینکه اگر رئیس دولت آینده باشید با تعهدی که دولت فعلی ایجاد کرده فاز دوم هدفنمدی یارانه ها و پرداخت نقدی به مردم را چگونه دنبال خواهید کرد، گفت: معتقدم که هدفمندی یارانه ها با یک دهه تاخیر آغاز شده است. اصل اجرای هدفمندی درست است اما این موضوع یک بسته کامل و جامعی است که باید همه آن را اجرا کرد. هدفمندی یارانه ها باید ادامه یابد اما به صورت هدفمند که در این راستا یک سری از یارانه ها باید به صورت مستقیم و یک سری دیگر به صورت غیر مستقیم پرداخت شود.

مسئول کمیته طراحی برنامه های اقتصادی و زیر بنایی ائتلاف سه گانه اصولگرایان، اولین نکته در چگونگی ادامه هدفمندی یارانه ها را تعیین جایگاه دهک های برخوردار و غیر برخوردار خواند و یادآور شد: در روستاها هم نیازمند ارائه یارانه مستقیم برای تامین معیشت و هم نیازمند پرداخت یارانه غیر مستقیم برای توسعه کشاورزی

قالیباف با انتقاد از اینکه در موضوع هدفمندی یارانه ها هم با سیاست زدگی عمل شد، تصریح کرد: بر این اساس یارانه نقدی که پرداخت آن به طور ملموس در جامعه احساس می شود انجام شد اما یارانه تولید که اهمیت بسزایی دارد و در طولانی مدت اثرگذاری خود را نشان می دهد، پرداخت نشد که این موضوعات باعث بوجود آمدن چالش های اقتصادی در کشور شده است؛ البته بنده معتقدم این چالش ها به سرعت قابل حل و فصل است. ضمن اینکه اعتقاد دارم واقعا بخش کمی از مشکلات که سهم ناچیزی دارد ناشی از تحریم است

و تولید محصولات هستیم. بخشی از جامعه که درآمد بالایی دارند بعید به نظر می رسد نیاز به افزایش یارانه نقدی داشته باشند، اما برای سرمایه گذاری و تولید باید نسبت به تسهیل این روند به آنها کمک کرد و در این حوزه یارانه های مشخص برای آنها در نظر گرفت. بخشی از جامعه هم که اقشار حقوق بگیر هستند که برای عدم احساس تورم و جبران برخی اضافه هزینه ها نیازمند دریافت یارانه هستند.

وی افزود: عدم ادامه این روند باعث شده است که وقتی امروز از مردم پرسیده می شود یارانه می خواهید یا کنترل تورم، تاکید آنها بر کنترل تورم و بازگشت به شرایط قبل از اجرای هدفمندی یارانه ها است. لذا بنده برای ادامه اجرای هدفمندی یارانه ها به دنبال کنترل تورم در اقتصاد شهری و پرداخت یارانه مستقیم و غیر مستقیم در روستاها برای رونق اقتصاد و کشاورزی خواهم بود تا به این صورت آثار پرداخت یارانه ها از میان نرود.

عضو ائتلاف سه گانه اصولگرایان، در پاسخ به این شایعه که گفته می شود شما خیلی تمایل به ادامه دادن کار با ائتلاف سه گانه ندارید، اظهار کرد: این موضوع را تکذیب می کنم. هدف ما از تشکیل این ائتلاف این است که می خواهیم یک حرف را به جامعه بگوییم و اینکه علاقه مند ادامه زشتی های فعلی در جامعه نیستیم. بنده به عنوان یک بچه رزمنده یاد گرفته ام که منافع شخصی را را به منافع انقلاب ترجیح ندهم و آن سیاستی که من با آن مشکل دارم سیاست مکارانه است. سعی ما این است که در ائتلاف سه گانه بحث های شخصی را کنار بگذاریم و به دنبال اصلاح رویه های نادرست گذشته باشیم . بر این اساس بنده یک مصاحبه بیشتر انجام ندادم و طی آن گفته ام که این ائتلاف یک ائتلاف عقیدتی است.

وی در پاسخ به سئوالی دیگر مبنی بر اینکه دوست دارید مردم شما را به چه عنوان بشناسند، تصریح کرد: دوست دارم مردم بنده را به عنوان یک رزمنده بشناسند.

شهردار تهران در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه گفته می شود شما مدلی از دولت سازندگی هستید آیا این موضوع را قبول دارید و اگر ندارید وجه تمایز شما با آقای هاشمی و دولتش چیست، گفت: این سئوال مهمی است و پاسخ به آن نیاز به شرح موضوع دارد. بنده معتقدم نوع مدیریت من و نگاه آقای هاشمی بسیار متفاوت است و بر همین اساس شاید جزو اولین کسانی بودم که به ایشان و روند سازندگی در سال ۷۳ انتقاد کردم. این موضوع را بطور مفصل زمانی با آقای هاشمی در میان گذاشتم که در قرارگاه سازندگی بودم و مثالی هم برای ایشان از مدل ادامه جنگ در دوران دفاع مقدس در بکارگیری نیروهای بسیجی در کنار دیگر سازمانها آوردم.

قالیباف تاکید کرد: توسعه ما باید توسعه ای از جنس تعالی باشد نه توسعه ای که صرفا جنبه مادی دارد. بنده هیچ وقت منکر تلاش هایی که در گذشته شده است نیستم. اما جامعه ما یک جامعه اسلامی است، برای تحقق این موضوع باید روابط اجتماعی روابط مبتنی بر دین باشد، وقتی روابط اسلامی می شود که در سیاست، اقتصاد و فرهنگ نیز همه این موضوعات را لحاظ کنیم.